Instagram, kesintilerde kullanıcıları bilgilendirmek için uygulamaya yeni özellikler eklemeye başladı

Instagram, kesintiler esnasında kullanıcılara daha fazla bilgi sunmak amacıyla yeni bildirimler ve Account Status özellikleri üzerine çalışıyor. Test aşamasındaki özellikler zamanla tüm kullanıcılara açılabilir.
Instagram, kesintilerde kullanıcıları bilgilendirmek için uygulamaya yeni özellikler eklemeye başladı

Facebook, Instagram ve WhastApp'ın geçtiğimiz günlerde yaşadığı 6 saatlik kesintinin tüm detaylarını size aktarmıştık. Bu kesinti, neredeyse tüm kullanıcıların Twitter ve Reddit'e akın etmesine yol açarken, kesinti hakkında yanlış bilgilerin de yayılmasına yol açmıştı. 

Kimi kullanıcılar Facebook'un bir DDOS saldırısına uğradığını iddia ederken, bazıları Facebook'un tamamen silindiğini ortaya atmıştı. Facebook ve uygulama ailesinin kullanıcı tabanını bilgilendirmek için Twitter'ı kullanması ise alay konusu olmuştu. Instagram, tüm bu sürecin bir daha yaşanmaması için kolları sıvadı

Yeni Bildirimler

Şirket, platformun kesinti ya da teknik bir problem yaşaması durumunda kullanıcıları bilgilendirmek için yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Test aşamasında olan bu özellik kullanıcılara hareketler kısmında bildirim gönderilmesini sağlıyor. 

Instagram, her bir kesintide ya da teknik aksaklıkta bu özelliği kullanarak bildirim göndermeyeceğini dile getiriyor. Ancak kullanıcıların kafa karışıklığı yaşaması ve bu problemle ilgili bir yanıt araması durumunda, bildirim mekanizması devreye girecek. 

Instagram konu hakkında kaleme aldığı blog yazısında şu ifadeleri kullandı: 

 Topluluğumuzla yaptığımız konuşmalar ve kapsamlı araştırmalar sayesinde, Instagram'da geçici sorunlar yaşandığında bunun ne kadar kafa karıştırıcı olabileceğini biliyoruz. Katılımı veya dağıtımı etkilediklerinde, insanların, gönderilerine bağlı olarak sorunların kendilerine özgü olduğunu düşünmelerine yol açabileceğini de biliyoruz. Bu netlik eksikliği sinir bozucu olabilir, bu yüzden neler olup bittiğini doğrudan bizden öğrenmenin daha kolay olmasını istiyoruz.

Özellik şu an için yalnızca ABD'de test ediliyor. Önümüzdeki aylarda da ABD'deki test süreci devam edecek ancak zamanla özelliğin tüm kullanıcılara açılması mümkün. 

Account Status

Instagram, bildirim göndermenin ötesinde platforma yeni özellikler eklediğini de duyurdu. Hesap durumu olarak çevirebileceğimiz “Account Status” özelliği, kullanıcıların hesaplarının risk altında olup olmadığını görmelerini sağlıyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, kriz anlarında hesabın durumu hakkında bilgi alabilirken, kaldırılan gönderilere de itiraz edebiliyor. 

Instagram'ın ilerleyen dönemde “Account Status” özelliğine daha fazla bilgi eklemeyi planladığını söyleyelim. Böylece kullanıcılar içeriklerinin uygulama içindeki dağıtımı konusunda daha fazla bilgi alabilecek. 

Geçen hafta Pazartesi günü ve Cuma günü kesinti problemleri yaşayan Facebook uygulama ailesi, içerik üreticiler, işletme sahipleri ve pazarlama profesyonelleri dahil olmak üzere pek çok kişinin endişelenmesine yol açmıştı. Özellikle ABD'deki işletme sahipleri iş akışlarında ciddi bir duraksama yaşadığını açıkladı. Platforma eklenen özellikler, kullanıcıların endişelerini gidermekte önemli bir rol oyanayacak.  Daha da önemlisi, yanlış bilgilerin önüne geçilmesini kolaylaştıracaktır. 

Sosyal ağlarda iddia edilenin aksine şirket, her iki kesintinin de konfigürasyon değiştikliği nedeniyle yaşandığını duyurdu. Ayrıca her iki kesintinin de birbirinden bağımsız olarak gerçekleştirdiğini belirtti. 

 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.