AppLovin, MoPub’ı 1,05 milyar dolara satın aldı

Bugün ortaya çıkan bilgilere göre Twitter, MoPub firmasını satmak için mobil oyun ve pazarlama yazılımlar geliştiren AppLovin ile anlaşmaya vardı.
AppLovin, MoPub’ı 1,05 milyar dolara satın aldı

Twitter'ın mobil reklam firması olarak hizmet veren MoPub’ı satın aldığını 2013 yılının Eylül ayında sizlere aktarmıştık. Bugün ortaya çıkan bilgilere göre Twitter, MoPub firmasını satmak için mobil oyun ve pazarlama yazılımlar geliştiren AppLovin ile anlaşmaya vardı.

Edindiğimiz bilgilere göre AppLovin, MoPub firmasını satın almak için 1,05 milyar dolar ödeyecek. Söz konusu ödemenin tamamının nakit olarak gerçekleşeceğini de ekleyelim. Hatırlatmak gerekirse Twitter, MoPub'ı 350 milyon dolara satın almıştı.

Google'ın DoubleClick çözümü ile benzer bir çalışma mantığına sahip olan MoPub, firmaların reklam envanterlerini gerçek zamanlı olarak takip etmelerine olanak sağlıyor. Twitter tarafından aktarılan bilgilere göre MoPub, geçtiğimiz yıl 188 milyon dolar gelir de elde etti.

2023 yılında gelirlerini ikiye katlayarak 7,5 milyar dolara ulaştırmayı hedeflediğini duyuran Twitter CFO'su Ned Segal, MoPub satışının şirketin yeni ürünler geliştirmesi ve ana işine odaklanmasını sağlayacağını da sözlerine ekledi. Twitter ve AppLovin arasındaki anlaşmanın paylaşılması ile birlikte her iki şirketin de hisselerinin yükselişe geçtiğini de ekleyelim.

AppLovin'in hisseleri yüzde 8 oranında değer kazanırken, Twitter hisseleri ise yüzde 2 yükseldi. Son olarak aktarılan bilgilere göre MoPub'ın satış kararının Twitter yönetim kurulu tarafından oybirliğiyle onaylandığını da ekleyelim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.