Twitter 350 milyon dolara mobil reklam firması MoPub’ı satın aldı

Twitter 350 milyon dolara mobil reklam firması MoPub’ı satın aldı

Firmaların farklı reklam ağlarındaki reklamlarını daha pratik bir şekilde yönetmelerini sağlayan mobil reklam firması MoPub artık Twitter’ın. Yıllık yaklaşık 100 milyon dolar civarında bir mobil reklam hacmine sahip olan MoPub satın almasını Twitter resmi blog’undan duyuruldu. Anlaşma MoPub tarafından da doğrulandı.

Her ne kadar resmi olarak açıklanamamış olsa da, MoPub’ın Twitter’a maliyetinin 350 milyon dolar karşılığındaki şirket hissesi olduğu söyleniyor. Halka arza hazırlanan Twitter’ın hisselerinin değerinin borsaya açıldığında nasıl değişeceğini şu aşamadan kestirmek güç olsa da, MoPub açısından bakıldığında bu anlaşmanın oldukça mantıklı olduğunu düşünmek sanıyorum yanlış olmaz.

MoPub’ın şirkete katılmasıyla beraber Twitter’ın en büyük kazanımı ise Real Time Bidding, yani reklamverenlere tam olarak doğru zamanda, doğru reklam alanını satabilme imkanı oldu.

Var olan sosyal ağlar arasında gerçek zamanlı olma özelliği en çok dikkat çeken Twitter’ın son zamanların yükselen online reklamcılık trendi RTB’den en büyük faydayı sağlayacak firmalardan biri olması muhtemel. Bu açından bakıldığında MoPub satın alması Twitter’ın en isabetli yatırımlardan biri olmaya aday.

2010 yılında kurulmuş olan yaklaşık 100 kişilik MoPub ekibinin bugüne kadar toplamda 18,5 milyon dolar civarında yatırım almış olduğunu düşününce, MoPub yatırımcılarının bu anlaşmadan oldukça memnun olduklarına şüphe yok.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.