SPONSORLU

Mobil reklamcılıktaki en iyi medya kaynaklarını Adjust'ın İnteraktif Partner Karşılaştırmaları raporuyla keşfedin

Mobil endüstrinin 2020 ve 2021'de yaşadığı inanılmaz büyüme, Apple'ın getirdiği yeni kullanıcı gizliliği kuralları ile birlikte sektörü bilinmeyen sulara sürükledi. Dünyanın dört bir yanındaki bölgelerde ve tüm sektörlerdeki pazarlamacılar, stratejilerini bu değişimlere göre yeniden düşünmek zorunda kaldılar ve kanal karmalarını belirlerken kullanacakları satın alma stratejileri için sektörün içinden derin içgörülere ihtiyaç duyuyorlar.
Mobil reklamcılıktaki en iyi medya kaynaklarını Adjust'ın İnteraktif Partner Karşılaştırmaları raporuyla keşfedin

Pazarlamacılara bu konuda yardımcı olmak için Adjust, ilk etkileşimli Partner Karşılaştırmaları aracını yayınladı. Bölgeler, platformlar ve sektörler arasındaki ağ sıralamalarını içeren bu rapor, pazarlamacılara ve uygulama geliştiricilerine mobil ekonominin sağlığına genel bir bakış sunmak için tasarlandı. Verilerimizi bölgeler, sektörler ve platformlar arasında kolaylıkla geçiş yaparak tam olarak istediğiniz verilere hızlı ve kolayca erişebileceğiniz interaktif bir araç haline getirdik. 2021'in ilk yarısındaki verilere dayalı olan raporumuzda, 5.000'den fazla uygulamadan 272 ağı, 6 milyardan fazla ücretli kurulumu ve 160 milyar uygulama açılışını analiz ettik.

2021'de sektörü etkileyen en önemli konular ve tahminler ile birlikte kategorilere ve bölgelere ayrılmış büyüme trendlerine derinden bir bakış için Adjust'ın interaktif Partner Karşılaştırmaları raporuna göz atın.

Adjust'ın Partner Karşılaştırmaları raporundaki en önemli bulgular, mobil ekosistemdeki en sıcak gündem maddelerine ve en son trendlere ışık tutarak pazarlamacıların daha akılcı kararlar almalarına yardımcı oluyor:

Türkiye'deki uygulama pazarı şu an Avrupa'nın en büyük ikinci pazarı konumunda

Uygulama ekonomisi ve ekosistemi büyümeye devam ediyor ve dünya çapında yeni kitlelere ulaşıyor. Mobil sektörün yerleşik olduğu pazarlardan mobil internete erişimin yeni bir gerçek olduğu pazarlara kadar her yerdeki kullanıcılar üretkenlik, günlük işler ve eğlence için mobil uygulamaları her geçen gün daha fazla kullanıyorlar. Bununla birlikte bu büyümeyi sağlayan sektörler, pazarlar ve bölgeler arasında oldukça değişiklik gösteriyor. Asya-Pasifik bölgesinde oyunlar, bu bölgedeki geliştiricilerin en yoğunlaştığı alan olmaya devam ediyor. Bu durum özellikle 2021'in sadece ilk çeyreğindeki cironun 5,1 milyar dolara ulaştığı Japonya'da göze çarpıyor.

Japonya'daki durumun aksine Türkiye'deki uygulama pazarı, indirmelere bakıldığında Avrupa'nın en büyük ikinci pazarı konumunda ve bu pazardaki uygulamalar çok daha çeşitli. Uygulama yayıncıları, oyunların aksine oyun-dışı uygulamalara odaklanıyorlar. Şu anda Türk yayıncılar tarafından Play Store'da kullanıcılara sunulan uygulamaların %71'i oyun dışı kategorilerde yer alıyor. En önde gelen kategorilerde ise sağlık ve fitness ile birlikte iş ve eğitim uygulamaları yer alıyor.

Daha fazla bilgiyi Adjust'ın interaktif Partner Karşılaştırmaları raporunda bulabilirsiniz.

Yemek siparişi uygulamaları, COVID-19'un etkisiyle çok büyük bir büyümenin ardından gelişmeye devam ediyor

Yemek siparişi sektörü, tüketicilere güvenli, sosyal mesafeye uygun, kolay bir hizmet sağlayarak dünyanın her yerindeki karantina süreçlerinde son derece iyi performans gösteren en önemli sektörlerden biri oldu. Gıda dağıtımı sektörü de sunduğu ürünlerde çeşitliliğe giden bir sektör. Gopuff, Gorillas, Flink ve diğer "10 dakikada teslim" gibi gölge mağaza (dark store) market teslimatı hizmetleri gibi önemli hizmetler son 18 ayda daha yaygın hale geldi. 2020'de kurulan Gorillas, operasyonlarını şu anda 9 ülke, 55 şehirde sürdürüyor ve şirketin değeri 1 milyar dolara ulaşmış durumda. Bu da Gorillas'ı Almanya'nın unicorn statüsüne ulaşan en hızlı girişimi yapıyor.

Adjust verileri ayrıca, yeme-içme uygulamaları sektöründeki büyümenin yavaşlama göstermeden tutarlı bir yükseliş trendi içinde olduğunu gösteriyor. 2020'de küresel kurulumlar, 2019'a göre %19 artış gösterdi ve 2021'de şu ana kadar %20 arttı. Oturumlardaki büyüme daha da etkileyici: 2020'deki oturumlar 2019'a kıyasla %71 yükseldi ve 2021'de şimdiden %34 artmış durumda.

Daha fazla bilgiyi Adjust'ın interaktif Partner Karşılaştırmaları raporunda bulabilirsiniz. 

Oyun sektörü uzun süredir mobil alandaki en büyük sektör ve bu konumunu sürekli gelişerek ve yenilikler getirerek sağlamlaştırıyor

Oyunlar, 2021'de hala en büyük mobil sektör olma özelliğini korurken tüm iOS uygulama indirmelerinin dörtte birini ve tüm Android indirmelerinin %21'ini oluşturuyorlar. Bu durum, küresel oturumların, kurulumların, uygulama içinde harcanan sürenin ve günlük oturum sayısının arttığını gösteren Adjust'ın Mobil Uygulama Trendleri 2021 Raporunda da yer alıyor. GamesIndustry.biz'e göre, 2023 yılına kadar oyunlarda yapılan harcamaların Android ve iOS genelinde 117 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Bu büyümenin arkasındaki en önemli faktörlerden biri hyper casual oyunlar. Hafif, her an açılıp oynanabilir ve belirli sonu olmayan oynanış modelleri ile bilinen hyper casual oyunlar, oyuncu kavramının geleneksel tanımını genişletiyor ve son yıllarda oyun sektöründeki büyümenin itici gücü olarak konumunu sağlamlaştırıyor. Mobil Uygulama Trendleri 2021 Raporu'na göre, hyper casual oyunların kurulumları 2020'de %43 ve oturumları %36 arttı. Bu sayılar 2021'in ilk üç çeyreğinde ise %44 artış gösterdi.

2020 yılında katlanarak büyüyen mobil oyun sektörü, 2021 yılında da büyümeye devam ediyor. Sayıları hızla artan AAA oyun deneyimleri, abonelik modellerinin yaygınlaşması ve daha fazla Çinli geliştiricinin pazara girmesi dahil olmak üzere sayısız faktörlerle bu sektör, yeni demografik özelliklere ve oyuncu türlerine ulaşmak için sunduğu ürünleri çeşitlendirmeye devam ediyor. Mobil alandaki en yüksek büyüme oranına sahip olan oyun sektörü, uygulama dünyasına meydan okumaya, yenilikler getirmeye ve öncülük etmeye devam ediyor.

Daha fazla bilgiyi Adjust'ın interaktif Partner Karşılaştırmaları raporunda bulabilirsiniz

Sosyal medyanın yeni büyüme faktörü: kısa formatlı videolar

Kısa formatlı videolar TikTok, Instagram Reels ve Snapchat Spotlight, YouTube Shorts gibi çok sayıda diğer oyuncunun sürekli bir gelişim içinde olan bu alana hakim olmasıyla, sosyal medya için yeni bir itici güç olarak ortaya çıktı. Kullanıcı tabanı genişledikçe ve kısa formatlı videoların izlenmesine harcanan toplam süre arttıkça, formatın gücü de büyük bir sosyal ticaret oyuncusuna dönüşecek kadar arttı. Özellikle ABD'ye bakıldığında TikTok açık ara lider konumunda yer alıyor. Ancak Instagram ve YouTube'un yanı sıra Triller ve Dubsmash gibi diğer bağımsız platformlar da pazarda yerlerini alıyorlar.

Dünya çapında 800 milyon aktif kullanıcıya sahip olan ve 1,5 milyar indirme sayısı ile TikTok, kısa formatlı video alanına girmek isteyen pazarlamacıların asıl hedefi olarak yer alıyor. Diğer tüm sosyal medya platformları gibi TikTok da alışverişi genel kullanıcı deneyiminin bir parçası haline getirmek için aktif fırsatlar sunuyor. Kullanıcılar bu uygulamada günde ortalama 52 dakika geçiriyor ve son zamanlarda ABD ve Birleşik Krallık'ta ortalama izlenme süresi açısından YouTube'u geride bırakıyor. Bu alanda etkileşimleri artırmak için birçok fırsat bulunuyor, ancak kullanıcıların ilgisi için olan rekabet çok sert.

Daha fazla bilgiyi Adjust'ın interaktif Partner Karşılaştırmaları raporunda bulabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.