Hakan Aran: "Girişimciliğe yatırılan her sermaye, herhangi başka bir alana yapılan sermaye katkısından 10 kat daha değerli."

Demo Day'de girişimcilik ve Türkiye İş Bankası üzerine açıklamalar yapan Türkiye İş Bankası genel müdür Hakan Aran, asıl hayatın mezun olduktan sonra başladığını dile getirdi.
Hakan Aran:

Türkiye İş Bankası’nın ana destekçisi olduğu, Kolektif House tarafından yürütülen Workup Girişimcilik Programı’nın 8. dönemi, geçtiğimiz mart ayında başlamıştı. Bugün ise Workup Girişimcilik Programı, online olarak gerçekleşen Demo Day'de 8. dönem mezunlarını verdi. 

Demo Day'de girişimcilik ve Türkiye İş Bankası üzerine açıklamalar yapan Türkiye İş Bankası genel müdür Hakan Aran, asıl hayatın mezun olduktan sonra başladığını dile getirdi. Workup Girişimcilik Programı'nın güncel verilerini de paylaşan Aran, bugüne kadar 13 binin üzerinde başvuru aldıklarını ve programa 107 girişimin kabul edildiğini aktardı.

Bugün mezun olacak girişimlerle birlikte toplamda 81 girişimin mezun olduğunu da aktaran Aran, bu girişimlerin 59'unun hala aktif olarak hizmet verdiğini de paylaştı. Mezun girişimlerin 30 tanesinin toplamda 7,2 milyon dolar yatırım aldığını da belirten Aran, 7,2 milyon doların 450 bin dolarlık kısmının ise İş Bankası tarafından yapıldığını da sözlerine ekledi.

Girişimcilik ekosistemine katkıda bulunmuş olmanın sevindirici olduğunu belirten Aran, gelecekte daha fazlasını başarmak istediklerini de paylaştı. İş Bankası olarak hiçbir girdikleri işe kısa dönemli bakmadıklarını ve her işlerini uzun soluklu olarak değerlendirdiklerini belirten Aran, temelinde Türkiye İş Bankası'nın da bir girişim olarak kurulduğunu aktardı.

Girişimlerin de uzun soluklu bakış açısı ile yola devam etmeleri durumunda daha başarılı olacaklarına inandıklarını da belirten Aran, İş Bankası gibi girişim ekosistemini destekleyen kurumlar kadar girişimlere pay düştüğünü de sözlerine ekledi.

Son iki mezuniyet törenlerinin online olarak düzenlemek zorunda kaldıklarını dile getiren Aran, bu etkinliğin son online etkinlik olmasını dilediklerini de belirtti. İş Bankası Girişimcilik Birim Müdürü Emre Ölçer'in dün itibarıyla dijital bankacılık bölüm müdürü olduğunu da duyuran Aran, İş Bankası'nın da artık az olmayan bir girişim portföyüne sahip olduğunu da paylaştı.

Girişimcilerden öğrendiklerini hızlıca uyguladıklarını da belirten Aran, son kurdukları Pazarama girişimi ile pazaryeri alanına adım attıklarını da belirtti. Aran, Pazarama girişiminin 5 sene sonra Türkiye İş Bankası'ndan daha değerle olacağına inandıklarını da dile getirdi.

Liman otomasyon girişimi olan GullsEye'ın ise kendi ayakları üstünde durduğunu dile getiren Aran, girişimi gerçek girişimcilere emanet edip banka olarak çıkmak istediklerini de belirtti. Paylaşılan bilgilere göre bu çıkış kurum içi girişimci olan kişilere hisse verilerek gerçekleşecek.

Girişimciliğe yatırılan her sermayenin ülke büyümesi için herhangi bir alana yapılan sermaye katkısından 10 kat daha değerli olduğuna inandıklarını da paylaşan Aran, tarım ve teknolojiyi buluşturan alanlarda da İş Bankası'nı göreceğimizi de duyurdu.

Workup programına bir kardeş geldiğini de sözlerine ekleyen Aran, Workup Agri Girişimcilik Programı ile birlikte programı genişlettiklerini paylaştı. Workup Agri Girişimcilik Programı temeline tarım odaklı girişimleri alacak. Bu ay içinde girişimcilik şubesi açacaklarını da aktaran Aran, bu şubede girişimlerin finans ihtiyaçları konusunda hizmet sunulacağını da belirtti. Son olarak ülkemizdeki girişim ekosistemi ile iligili güncel bilgileri paylaşan Aran, 2021 yılının ilk 6 ayında 129 girişimimizin toplamda 1,26 milyar dolar yatırım aldığını belirtti.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.