Microsoft CEO'su geçen yılki başarısız TikTok anlaşması hakkında konuştu

Geçtiğimiz yıl TikTok'un ABD operasyonlarının satışı bir hayli gündem olmuştu. Microsoft CEO'su Satya Nadella, ilk etapta kendilerinin bir teklifle gitmediğini; TikTok'un onlara geldiğini söyledi.
Microsoft CEO'su geçen yılki başarısız TikTok anlaşması hakkında konuştu

Geçtiğimiz yıl TikTok'un ABD operasyonlarının satışı bir hayli gündem olmuştu. Dönemin ABD Başkanı Donald Trump, TikTok'un ülkedeki faaliyetlerine devam edebilmesi için operasyonlarının ABD'li bir şirket tarafından satın alınması gerektiğini salık vermiş ve ortalık adeta bir savaş alanına dönmüştü. Bilhassa Oracle ve Microsoft, bu satın alma nedeniyle karşı karşıya gelmişti ve sonuçta Oracle'a yeşil ışık yakılmıştı

Sonuç olarak yönetim değişti ve anlaşmalar havada asılı kaldı. Bu başarısız satın alma girişimi hakkında konuşan Microsoft CEO'su Satya Nadella ise olaylara bir nebze de olsa ışık tutmaya çalıştı ve bu kapsamda bazı açıklamalarda bulundu. Nadella, ilk etapta kendilerinin bir teklifle gitmediğini; TikTok'un onlara geldiğini söyledi ve şu ifadeleri kullandı: "Her şeyden önce unutmamalısınız ki TikTok bize geldi, biz TikTok'a gitmedik. İki ülkede yaşadıkları birçok sorun arasında sıkışıp kaldılar ve bizimle ortak olmak istediler."

Satya Nadella, ByteDance'in güvenlik hizmetleri de sunan bir bulut güvenlik sağlayıcısı ile iş birliği yapmak istediğini de söyledi. Ayrıca, Microsoft'un çocuk güvenliği konusundaki çalışması şirketi TikTok için en iyi aday haline getirdi. Microsoft CEO'su, şirketin Xbox Live ve LinkedIn gibi sosyal platformları çalıştırma konusunda biraz deneyimi olduğu için kısa video uygulamasını çalıştırmanın zor olmayacağını belirtti. Nadella, TikTok'u satın almak konusundaki tartışmanın Trump hükümeti tarafından belirlenen bazı özel gereksinimler nedeniyle gerçekleştiğini de sözlerine ekledi.

Nadella, anlaşma gerçekleşmese bile bu durumdan rahatsız olmadıklarını da dile getirdi. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.