Petrol Ofisi'nin de sahibi Vitol Grup, 250 milyon dolar yatırımla elektrikli araç altyapı yatırımı yapacak

Hollanda merkezli enerji şirketi Vitol Grup, Çinli elektrikli araç ve batarya üreticisi BYD Co. ile ortak bir girişim kurdu. Bu anlaşmanın bedeli ise 250 milyon dolar olarak açıklandı. 
Petrol Ofisi'nin de sahibi Vitol Grup, 250 milyon dolar yatırımla elektrikli araç altyapı yatırımı yapacak

Çevre dostu ve dünyaya daha az karbon salınmasını sağlayan elektrikli araçlar, kullanıcılarına sürüş performansı, batarya dolum maliyeti ve bakım masrafları gibi pek çok yönden de farklı avantajlar sağlıyor. Bir taraftan geleneksel otomobil üreticileri de içten yanmalı otomobillere yaptıkları yatırımları azalttı. Elektrikli araçlara yaptıkları yatırımları artırma kararları ile dikkat çekti. Sektörde rekabet yoğun bir şekilde yaşanırken bu rekabeti kızıştıracak yeni bir şirketin elektrikli araç sektörüne gireceği açıklandı.

Hollanda merkezli enerji şirketi Vitol Grup, elektrikli araç filosu kurmaya hazırlandığını duyurdu. Rotterdam merkezli şirket, Çinli elektrikli araç ve batarya üreticisi BYD Co. ile ortak bir girişim kurduğunu kaydetti. Bu anlaşmanın bedeli ise 250 milyon dolar olarak açıklandı.  

Bu girişim, şehirlere, şirketlere ve organizasyonlara elektrikli araç ve şarj istasyonu hizmetleri sunmayı hedefliyor.  Ayrıca Kolombiya'da 300 elektrikli otobüsü konumlandırdıkları öğrenildi. Şirketin bunu yapmasındaki amacın ise Güney Amerika’da elektrikli araç konusunda fırsat arayışı olduğu söylendi. 

2017'de Avusturyalı enerji şirketi OMV'ye ait Petrol Ofisi'ni 1 milyar 368 milyon Euro'ya alan Vitol Grup, bu alımın geleceğe yeniden odaklanmasını sağlayacak güçlü bir fırsat olarak tanımlamıştı. Enerji devinin dört yıl önce yaptığı bu satın almadan sonra gelen elektrikli araç hamlesi kafaları karıştırsa da gelecek yıllarda bu alanda rekabet daha da kızışacak gibi görünüyor. 

Elektrikli araç sektöründeki rekabetin son durumu buradan öğrenebilirsiniz!

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.