Yeni çıkan ürünün bir yıllık yolculuğu: Omma VQ

Erken aşama girişim sermayesi şirketi 212’nin son kurulan fonunun ilk yatırımı OMMA'nın geçen sene piyasaya çıkardığı Omma VQ ürünün bir yılda ilerlemesini ve detaylarını şirket CEO’su Tolga ŞEN ‘den edindik.
Yeni çıkan ürünün bir yıllık yolculuğu: Omma VQ

Bir girişim için pazardaki rekabet gücünü arttırabilmek için yeni ürünler geliştirmesi önem arz ediyor. Elbette varolmayan yeni bir ürün geliştirmek veya varolan bir ürün üzerinde yenilikler yaratmak oldukça zor süreçleri de beraberinde getiriyor. Çünkü hedef kitlenin ihtiyaçları ve pazardaki rekabet sürekli değişiyor. Dolayısıyla bir girişimin uzun süre hayatta kalması yeni ürünlerini pazara başarıyla sunma yeteneğine bağlı.

Markaların dijital ekranlar üzerinden müşterilerine ulaşabilmesini sağlayan bulut tabanlı digital signage yazılım platformu OMMA Sign ile pazara giriş yapan OMMA, bunu başaran şirketlerden biri. Bu başarı, geçen sene piyasaya çıkardığı kişiselleştirilmiş video platformu Omma VQ ile geldi.

Şirketin potansiyeline inanan ilk yatırım fonu, 212 olmuştu. 2019'da OMMA Sign'a 1,5 milyon euro kaynak girişi sağlanmıştı. Bu para OMMA Sign’ın Asya-Pasifik ve Avustralya bölgesindeki faaliyetlerini artırmak amacıyla kullanılmıştı. Şirketin hedefi, gelecek sene birinci çeyrek itibarıyla en az 3 kat büyümek. Yıl içindeki büyüme hedefi ise dört kat.  Bununla birlikte uluslararası B2C projeler gerçekleştirerek küçük orta ölçekli şirketler için kolay ve ulaşılabilir ürünler üretmek. Buna bağlı olarak ise müşteri tabanını genişletmeyi planlıyor: Bir de Omma VQ’yu EMEA ve Birleşik Krallık pazarlarına açılmak ise şirketin en büyük hedeflerinden biri.

Yeni ürünün etkisi...

Yaklaşık bir yıl önce piyasaya çıkan Omma VQ, şirkete özellikle pandemi döneminde oldukça yarar sağlamış. Tolga Şen, "OMMA Sign dan sonra yepyeni bir ürün ile pazara girdik ve kısa zamanda başarıya ulaştık. Squad organizasyonuna, topyekün bir agile yönetim sistemine geçiş yaparak, karar alma mekanizmalarımızı merkezileştirdik" diye anlatıyor ve şu noktayı da paylaşıyor:

Açıkça konuşmak gerekirse Omma VQ beklediğimizin de üstünde bir etki yarattı. 1 sene içerisinde farklı sektörlerde 20'nin üzerinde firma ile çalışma fırsatı elde ettik. Öyle ki bu firmalardan bir kısmı ürünümüzü farklı bir alanda daha tecrübe etmek üzere yeni taleplerle dönüş yapmaya başladılar bile. Ürünümüzü kullanan müşterilerimizden örnek vermek gerekirse, Philip Morris Sabancı, ürünümüzü bayileri ile aylık ticari faaliyetlerine dair iletişim amacıyla kullanıyor ve bu sayede 90.000 bayisine anında ulaşabiliyor. Bu da pandemi döneminde yüzyüze / operasyonel süreçlerini kolaylaştırmak adına oldukça verim sağlıyor.

Şimdiye dek yaptıkları projelerde iletişim maliyetlerindeki sağladığı avantajlar ciddi bir fark yarattı. Bunun yanında etkileşim, up sell / cross sell ve iç/dış müşteri memnuniyeti konusunda önemli katkılar sağladı. Hedef kitlenin yüzde 92'si kişisel videoları izliyor. İzlemelerin yüzde 32’inde etkileşim mevcut. Video sonlarında 5 üzerinden 4,5 üzerinde olumlu geribildirim alıyor.

Ayrıca Omma VQ'ya yurt dışından da talep olduğunu söylüyor. Hatta bunlardan bir tanesine Ekim ayında başlayacaklarını belirtiyor ve konuyla ilgili şöyle detaylar veriyor: "Dünyanın en büyük Multi Level Marketing firmalarından bir tanesin Macaristan yapılanması ile çalıştık ve firmanın satış temsilcileri ile yapacağı kişiselleştirilmiş bir sadakat iletişimi planladık." 

Şirketin diğer ürünü olan ​OMMA Sign mağazalar, alışveriş merkezleri hava limanları, hastaneler, bankalar gibi fiziki alanlarda bulunan dijital ekranların içerik yönetimini kolaylaştıran bir ürünken, Omma VQ bu fiziki sınırları kaldıran ve ekranı olan tüm cihazlarda gösterim sağlayabilen bir ürün olarak konumlanıyor. Bu yüzden Omma VQ'nun kullanım alanı çok geniş... FMCG'den sigortaya, e- ticaretten ödeme sistemlerine kadar birçok sektörden talep görüyor. Şen, "Çok sayıda satış noktası, çok sayıda çalışanı, çok sayıda müşterisi olan ve iletişimini optimize ederek diyaloğa çevirmek isteyen her şirket Omma VQ yu kullanabilir" diye konuşarak bu durumu doğruluyor.

Satış yaklaşımındaki değişim

Şen, şirket için pandemi sürecindeki en büyük değişim ürün yapısında olduğunu söylüyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: "OMMA Sign'daki reseller satış ağının aksine artık direkt satış yapabildiğimiz bir ürünümüz var ve bu bizim satış ve pazarlama yapılanmamızı tamamiyle değiştirdi. "Satış büyümesinden ürün büyümesine doğru  doğru stratejik bir değişikliğe gittik. Bu sayede gelirlerimizi yüzde 115 oranında artırdık, ARPA'mızı 3 katına çıkardık ve iki yeni pazara giriş yaptık. Ayrıca pazarlama otomasyonları için yatırımlarımızı artırdık ve inbound satış oranımız. In-bound sales oranımız 3 katına çıktı’ " 

Tolga Şen, Omma VQ tam olarak ne işe yarıyor sorusuna ise şöyle cevap veriyor

Farklı hedef kitlelerle bir video tasarımı üzerinden kişiselleştirilmiş bir içerikle iletişim kurma imkanı sağlıyor. Tutundurma ve sadakat kurguları, kişisel / bayi performans iletişimi, yeni ürün kampanya tanıtımı, sipariş alma, belli platformlara yönlendirerek aksiyon aldırma gibi birçok alanda kullanılıyor.

Omma VQ'nun klasik iletişimden en önemli ve en büyük farkı iletişim anında hedef kitleyi tanıması ve ona özgü kişiselleştirilmiş bir içerik sunması.Bu da şirketlere  bir çok farklı avantaj sağlıyor; iletişimler mail,  sms vb klasik kanallarla yapıldığında ilgi çekmiyor, mesaj kayboluyor, okunmuyor ya da her bir kitleye özel yapılan tasarımlar çok maliyetli oluyor.

Ancak Omma VQ, firmaların alt yapıları ile entegre olarak kişiye özgü bir iletişim tonu ile başlangıçtan itibaren hedef kitleyi yakalıyor. Aynı birim zamanda tek iletişim kanalı üzerinden kitlelere ulaşarak firmalara maliyet avantajı sunuyor. Üstelik bunu yaparken bilgi güvenliğini sağlamayı ve kişisel verileri korumayı da ihmal etmiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.