Bulut tabanlı ödeme geçidi Craftgate, yıl sonunda 1 milyar TL'lik ödeme hacmini geçmeyi hedefliyor

Şirketin kurucu ortağı ve CEO'su Hakan Erdoğan, Craftgate'in şu anda para yakan bir girişim olduğunu ama exponansiyel olarak büyüdüğünü söylüyor.
Bulut tabanlı ödeme geçidi Craftgate, yıl sonunda 1 milyar TL'lik ödeme hacmini geçmeyi hedefliyor

Craftbase ekibi tarafından hayata geçirilen bulut tabanlı ödeme geçidi Craftgate'ten daha önce sizlere detaylı olarak bahsetmiştik. Craftgate, işletmelerin, tüm bankaların sanal poslarını tek merkezden kolayca entegre etmesini sağlıyor. Bu sayede, kart saklama, tek tıkla ödeme, pazar yeri çözümü, kapalı devre cüzdan, gelişmiş üye işyeri kontrol paneli, gelişmiş API gibi birçok katma değerli servisten de hızlı bir şekilde yararlanabilmek mümkün oluyor.

Nisan ayında ciro bazında haftalık yüzde 118 büyüdüğünü açıklayan Craftgate, şimdi ise bizimle yeni gelişmeleri paylaştı. Paylaşılan bilgilere göre Craftgate, 2021 sonunda Craftbase'deki tüm servis işlerinden çıkıyor. Çıkış sürecini başlatan şirket, 01 Ocak 2022 itibari ile sadece Craftgate olarak devam edecek. Bugüne kadar Craftbase ile servisten kazandığı parayı Craftgate'e yatıran ekip ürünü ve şirketi büyüttüğünü belirtiyor. 

Şirketin kurucu ortağı ve CEO'su Hakan Erdoğan, Craftgate'in şu anda para yakan bir girişim olduğunu ama exponansiyel olarak büyüdüğünü söylüyor. Şirketin Ocak-Ağustos büyüme grafiği (MoM TPV = month over month total payments volume = üzerimizden geçen aylık ödeme hacmi) ve aylık büyüme oranları aşağıdaki görselde yer alıyor. Paylaşılan bilgilere göre yıl sonunda Craftgate üzerinden tahminen 1 milyar TL'lik ödeme hacmi (TPV) geçmiş olacak. Halihazırda 15 kişilik bir ekip olan Craftgate, ekibini yıl sonuna kadar 20'den fazla kişiye çıkarmayı planlıyor.

Şirket herhangi bir yatırım aramadığını belirtiyor. Konuyla ilgili olarak Hakan Erdoğan şunları söyledi:

"Bugüne dek Business Angel, VC, Private Equity'ler dahil 11 tane yatırımcı bize ulaştı, tanışma toplantıları yaptık ama özellikle hiç ilerletmedik. Craftgate'i satın almak isteyen de 3 büyük şirket oldu, şirketi satmak gibi bir hayalimiz hiç olmadı. Kasamızda yaklaşık 2 yıllık paramız var, en iyi bildiğimiz işi yapıyoruz, alanında uzman sağlam bir ekibimiz var ve 2007'den bu yana 6. nesil olarak cutting-edge teknolojilerle geliştirdiğimiz bir ürünümüz var. En güçlü yanlarımız Knowhow + Ekip + Ürün/Teknoloji + Network Effect.

Hayalimiz yatırım almadan, karlı bir B2B SaaS bir şirket olmak, önce TR'deki marketi domine etmek, daha sonra özellikle TR'deki üye iş yerlerden yurt dışına satış yapanlarla birlikte yurt dışına açılmak ve global bir payment hub'a dönüşmek. İleride bir gün yatırım alırsak bunun para için olmayacağı kesin, smart-money'deki smart kısım için olur, o da işi büyütmek, yurt dışına açmak gibi gerekçelerle olur."

Halihazırda Garanti BBVA Ödeme Sistemleri ve Param ile stratejik iş ortağı olan Craftgate, Yapı Kredi Bankası, İş Bankası ve Sipay ile de yakın iş birlikleri içinde. Şirketin API'ları, panelleri, test ortamları, dökümanları, uptime'ları dışarıya açık ve şirketin tüm geliştirici kaynaklarına buradan ulaşmak mümkün. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.