iNFT nedir ve NFT'den farkı nedir? iNFT ve metaverse birlikte neleri değiştirecek?

Bildiğimiz her şey değişiyor: iNFT, metaverse, içerik üretimi ve mülkiyet! iNFT ve Metaverse; geleceğin içerik üretimini ve mülkiyet anlayışını nasıl değiştirecek?
iNFT nedir ve NFT'den farkı nedir? iNFT ve metaverse birlikte neleri değiştirecek?

Akıllı NFT'ler üreten Alethea AI, yatırımcılara özel token satışı ile 16 milyon dolar gelir elde etti. Oyun ve kripto yatırımcılarının katıldığı satış "iNFTs" olarak da bilinen akıllı NFTlere olan ilgiyi artırmaya devam edebilir. Alethea AI'ın metaverse ile uyumlu akıllı NFT satışı, markalar, kişiler ve sanal ortamlar için pek çok fırsatı beraberinde getiriyor. Bu yazımızda NFT ve iNFT arasındaki farkları, iNFT'nin sunduğu yenilikleri ve imkanları inceliyoruz. 

Akıllı NFT nedir? 

NFT'yi ilk kez duyanların öncelikle şu yazımızı okumasını tavsiye ederiz. Non Fungible Token (NFT) ile akıllı NFT arasındaki fark; iNFTlerin alt yapısında yapay zeka kullanılması. iNFTlerde, değişmez akıllı sözleşmelerin bir parçası olarak Open AI Foundation'a ait GPT-3 istemi gömülü oluyor. 

Alethea'nın kurucu ortağı ve CEO'su Arif Khan'ın paylaştığı blog yazısı akıllı NFT teknolojisinin detaylarını açıkça ortaya koyuyor. 

Bir iNFT, sadece algılanabilir seviyede akıllı olmanın ötesinde, aynı zamanda akıllı sözleşme katmanında depolanan ve incelikle geliştirilmiş istemler sayesinde interaktif ve animatif özelliklere de sahip olabiliyor. Sabit kodlanmış istemler, yalnızca birkaç adımlı ve tek adımlı öğrenmedeki son atılımlarla mümkün olan üretken olasılıkları kolaylaştırmak için son teknoloji bir Transformer Language modelini çağırır. 

Şu anda bazıları için bir spekülasyondan öteye gidemeyen NFT dünyası, iNFTler ile bambaşka bir boyut kazanabilir. Khan'ın görüşüne göre; NFTlerin değerini 100 kat artıracak olan iNFTler, akıllı, ölçeklenebilir, türetilebilir ve interaktif olabilir. Bunlara ek olarak iNFTler, Alethea AI üzerinden akıllı ağ erişimine sahip olabilir.  

iNFT'nin öne çıkan özellikleri ve kullanım örnekleri

iNFTler, ethereum ve token tabanlı yapısıyla, ERC 721 veya ERC-1155 Non-Fungible Token (NFT) protokolleri kapsamında faaliyet gösteriyor. iNFTlerin yeteneklerine baktığımızda ise kendisini NFT'nin gelişmiş bir versiyonu olarak tanımlamak mümkün. 

iNFTler, alt yapısında gömülü zeka ve kendi kendine öğrenme yetenekleriyle dikkat çekiyor. Yazının başında bahsettiğimiz GPT-X'in yazılım mimarisine entegre olması, interaktif bir konuşmada uçsuz bucaksız ihtimaller üretiyor. Kendi kendine öğrenme özelliği ise hem iNFT'yi üreten kişiye, hem de iNFT'nin sahibine zekanın yeni formlarını sunmasını sağlıyor. 

Ayrıca iNFTlerin izin almaya ihtiyaç duymayan yapısı, evrensel olarak kullanılmasını ve sansürden kaçınılmasını sağlıyor.

Bu arada NFTlerin sahiplik meselesi de iNFTer ile birimsel olarak sahipliğin yolunu açarak; blok zincirin merkeziyetsiz yapısıyla birebir uyum gösteriyor. Aslında şu anda da NFTleri birimsel olarak sahiplenmek mümkün ancak iNFTler, söz konusu sahipliğin yeni formlarda içerik üretimi ve erişimine olanak tanıyor. Örneğin, bir topluluk tarafından sahiplenen dijital bir karakterin IP'si, sadece token sahiplerinin erişimine açılarak, meme ve içerik üretimi yalnızca sahiplere açık hale getirebilir. Bu da dijital varlık sahipliğine yepyeni bir anlam kazandırıyor. Bir başka deyişle belki de internet tarihinde her şeyin kopyalanabilir ve paylaşılabilir olduğu günleri özleyeceğiz. 

Metaverse trendinde iNFT nasıl konumlanacak

iNFTlerin son günlerde gündemimizde olan metaverse ortamlarda çalışması ise bambaşka bir dünyanın kapılarını aralıyor. Gözünüzde canlandırabilmeniz için birkaç örnek paylaşmakta da fayda var. Mesela satın aldığınız Cryptopunk NFT'si sizinle konuşmaya başlayabilir. Bunu bir adım ileri taşıyarak iki Cryptopunk NFT'sini birbiriyle konuşturabilir, hatta Khan'ın anlattıklarına göre; her iki Cryptopunk'ın karşılıklı rap yapmasını Twitch'te 7/24 canlı olarak yayınlayabilirsiniz. Şimdi gözünüzde canlandırdığınız bu yeni içerik formatını sanal gerçeklik ya da artırılmış gerçeklik ortamına taşıyın.

Benzer bir şekilde dünyanın her yerinden 70 sanatçının ürettiği 16,384 eşsiz dijital portre koleksiyonu Hashmasks'in canlandığını ve sizinle etkileşim kurduğunu düşünebilirsiniz. Yakın zamanda1,2 milyon dolarlık satışla yıldızı parlayan Bored Apes de bu etkileşimli sanal dünyada kolayca yerini alabilir. 

Bana kalırsa iNFTleri Instagram ve Snapchat'in AR filtrelerinde görmeye başlayabiliriz. TikTok'un da adım attığı AR dünyası, bizi markaların iNFTler üzerinden ürün önerileri sunduğu bir evrene doğru sürükleyecektir. İş toplantılarını Horizon Workroom ile sanal gerçeklik evrenine taşıyan Facebook ise, iNFTleri içeren ödeme yöntemlerine sahip sanal bir alışveriş merkezi kurmakta gecikmeyecektir. Binance ve NFT dünyasına adım atan Vısa'nın sunacağı projeler ve çeşitliliğin şimdilik akla hayale sığmadığını söyleyebiliriz. 

Alethea AI'a yakından bakış 

iNFT teknolojisini yakından tanımak, iNFT'yi üreten ve 16 milyon dolarlık token satışıyla gündemimize taşıyan Alethea AI da inceleme ihtiyacı yaratıyor. Alethea AI, geçen yaz piyasaya sürülen GPT-3 API'sine erişim sağlayan ilk ekiplerden biri oldu. Bu nedenle, Alethea ekibi Open AI ekibiyle yakın bir şekilde çalışıyor. Bu çalışma kapsamında ekip, Open AI teknolojisini test etmeye ve iyileştirmeye yardımcı oluyor.

Alethea AI'ın Robert Alice ile yaptığı iş birliği sonucunda ortaya çıkardığı To the Young Artists of Cyberspace isimli  Akıllı NFT, 10 Haziran 2021'de Sotheby's Natively Digital aracılığıyla 478 bin dolara satılarak yeni bir rekora imza attı. 

Yatırım detayları

Alethea AI'ın token satışında, liderliği Metapurse ve Crypto.com Capital üstlendi. Token satışına katılan diğer stratejik alıcılar arasında Multicoin, Alameda, Mark Cuban, Bitkraft, Dapper Labs, Galaxy Interactive, Sfermion, LD Capital, Hof Capital, Gemini Frontier Fund, IDEO CoLab, Defiance, Whitestar Capital, IOSG, Nascent, Borderless Capital, ve CMS Holdings yer aldı.

Satış ayrıca Sandeep Nailwal, DeFi Dad, Andrew Steinwold, Meltem Demirörs, Sid Jain, Haseeb Qureshi, Ravindra Kumar, Gabby Dizon, Jeff Morris Jr, Mike Dudas, DCInvestor, Gmoney NFT ve Bitscale gibi kripto dünyasının önde gelen isimlerini kendine çekti. 

Sadece teknolojinin kendine çektiği yatırımcılara baktığımızda bu token satışının heyecan verici gelişmelere gebe olduğunu söylemek mümkün. Akıllı NFT dünyasını ve yarattığı yeni fırsatları yakından izlemeye devam edeceğiz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.