TikTok'tan AR atağı: TikTok Effect Studio

Artırılmış Gerçeklik (AR) filtreleri konusunda Facebook ve Snap'in izinden giden TikTok, kendi efekt stüdyosunu kurmaya hazırlanıyor.
TikTok'tan AR atağı: TikTok Effect Studio

Facebook'tan art arda gelen metaverse açıklamaları ve Zoom'un tahtına göz diken sanal gerçeklik uygulaması Horizon Workrooms sosyal ağ şirketlerinin gündemini belirlemeye devam ediyor. Hatırlarsanız Facebook'un metaverse dönüşümü ve markalara etkisi yazımızda markaların Artırılmış gerçeklik dünyasına adım atmasının öneminden söz etmiştik. 

Artırılmış gerçeklik (AR) filtrelerinin yerini AR gözlüklerine bırakacağının konuşulduğu bir ortamda markalar da sosyal ağlar da gözünü AR evrenine çevirmiş durumda. AR filtreleri konusunda Facebook ve Snap'in izinden giden TikTok, kendi efekt stüdyosunu kurmaya hazırlanıyor.

Geliştiricilerin TikTok'ta AR filtreler geliştirmesini sağlayan TikTok Effect Studio isimli stüdyo şu an için beta testi aşamasında. TikTok platformu için filtre geliştirmek isteyenler Effect House sitesinden kaydolabiliyor.

Kayıt süreci nasıl işliyor? 

Kayıt esnasında ad-soyad, e-posta adresi, TikTok hesap bilgileri, şirket ve AR deneyimi ile birlikte örnek çalışma gönderilmesi yeterli. Bu arada Filtreleri geliştirdiğiniz işletim sistemini belirtmeniz de mühim. 

TikTok'un belirttiğine göre site Ağustos'un ilk aylarında yayına alındı. ABD dahil olmak üzere bir kaç ülkede yayına alınan uygulamanın test süreci devam ediyor. Şimdilik deneysel bir yaklaşımla ilerletilen projenin kullanıcılara açılıp açılmayacağı ise belirsizliğini koruyor. Bir TikTok sözcüsü yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

Topluluğumuza değer katmanın ve TikTok deneyimini zenginleştirmenin yeni yollarını her zaman düşünüyoruz. Şu anda, içerik üreticilerine TikTok topluluğu için yaratıcı fikirlerini hayata geçirmeleri adına onlara ek araçlar vermenin yollarını deniyoruz

Yine de özellikle Snap ve Facebook'un AR odaklı sosyal ticarete yön vermeye başladığını düşünürsek, TikTok'un projeyi tamamen rafa kaldırmasının imkansız olduğunu söyleyebiliriz. 

Snap ve Facebook'un AR üretimi 

Hatırlarsanız, Snapchat AR Lens üretimi için 3.5 milyon dolarlık bir bütçe ayırdığını duyurmuştu. Facebook'tan Kaan Camgöz'ün paylaştığı verilere göre; aylık 600 milyon kişi Spark AR platformunda geliştirilen AR filtrelerini kullanıyor. Platformda, 190 ülkeden 400 bin Spark kullanıcısı uçtan uca AR deneyimi geliştiriyor. Şimdiye kadar Facebook ve Instagram'da yayınlanan AR efekt sayısı ise 1.2 milyona ulaşmış durumda. Bana kalırsa, TikTok'un yeni AR platformu ile bu pastadan pay alması kaçınılmaz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.