Google Play Store, uygulama derecelendirmelerini kullanıcıların ülkesine ve cihazına göre özelleştirecek

Google, uygulama puanlarını tek bir derecelendirme yerine cihazınızın kayıtlı olduğu ülkeye özel derecelendirmelere ve belirli derecelendirmelere ayırmayı planlıyor.
Google Play Store, uygulama derecelendirmelerini kullanıcıların ülkesine ve cihazına göre özelleştirecek

Google Play Ürün Yöneticileri Tom Grinsted, Scott Lin ve Tat Yang Koh'ın kaleme aldığı blog yazısına göre Google'ın uygulama mağazası Play Store, ülkelere ve cihazlara göre özelleşiyor. Buna göre Google, uygulama puanlarını tek bir derecelendirme yerine cihazınızın kayıtlı olduğu ülkeye özel derecelendirmelere ve belirli derecelendirmelere ayırmayı planlıyor.

Google, farklı cihaz türleri için desteğinizi genişletmek, kullanıcı arayüzlerinizde yapabileceğiniz en önemli ve etkili değişikliklerden biri olduğunu söylüyor. Şirket bu kapsamda çeşitli cihaz türlerinde fırsatları tespit etmeyi ve gelişmiş deneyimlerin etkisini izlemeyi kolaylaştırmak için derecelendirme sayfasına yeni Cihaz Türü boyutları eklediğini belirtiyor. Ayrıca, tablet kullanıcılarının geliştiricileri nasıl derecelendirdiğini veya Chrome OS kullanıcıların incelemelerinde neler söylediğini kolayca görebilmek için incelemelere Cihaz Türü filtresi de eklendi.

Google, bu kasım ayında ülkeye özel derecelendirmeleri sunmayı ve 2022'de tabletler, katlanabilir cihazlar, Chrome OS, Wear OS veya Android Auto gibi durumlara ve cihazlara özel derecelendirmeler oluşturmayı planlıyor. Şirket ayrıca, Google'ın yeni derecelendirme hesaplama yöntemi, uygulamalarının derecelendirmesini anlamlı bir şekilde değiştirirse, geliştiricileri her iki değişiklikten önce de bilgilendireceğini belirtiyor.

Yani kasım ayından itibaren, telefon kullanıcılarının bulundukları ülke veya bölge için belirli puanları göreceği anlamına geliyor. Dolayısıyla, Japonya'daki bir kullanıcı, diğer Japon kullanıcılar tarafından gönderilenlerden oluşturulan uygulama puanlarını görecek.

Google, Play Store'daki herhangi bir değişiklikten en az 10 hafta önce, uygulama geliştiricisinin görmeyi bekleyebileceği değişikliği otomatik olarak analiz edecek ve önemli bir pazardaki herhangi bir cihaz türünde 0,2 yıldızın üzerinde bir değişiklik görüldüğünde geliştiriciye ulaşacak. Bu da uygulamasında önemli değişiklikler yapmak isteyip istemediğini planlaması için geliştiriciye zaman tanıyacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.