ODTÜ TEKNOKENT, Arçelik Garage ve KWORKS’ün ortaklığında yürütülen BiGG3'ün kazanan girişimleri

TÜBİTAK BİGG 2020 yılı 1. Çağrı sonuçları açıklandı. Çağrı kapsamında desteklenen BiGG3 girişimlerinin yüzde 60’ı 200 bin TL’lik hibeyi alarak şirketleşmeye hak kazandı.
ODTÜ TEKNOKENT, Arçelik Garage ve KWORKS’ün ortaklığında yürütülen BiGG3'ün kazanan girişimleri

TÜBİTAK BİGG 2020 yılı 1. Çağrı sonuçları açıklandı. Çağrı kapsamında desteklenen BiGG3 girişimlerinin yüzde 60’ı 200 bin TL’lik hibeyi alarak şirketleşmeye hak kazandı. TÜBİTAK 1512 Girişimcilik Destek Programı’na ODTÜ TEKNOKENT, Arçelik Garage ve Koç Üniversitesi Girişimcilik Merkezi KWORKS’ün oluşturduğu BiGG3 programı ile başvuran girişimlerin yüzde 60’ı 200 bin TL’lik hibenin sahibi oldular.

Çağrı kapsamında uygulayıcı kuruluşlar tarafından TÜBİTAK’a başvuran tüm girişimlerin yüzde 32’si 200 bin TL’lik hibe desteğini almaya hak kazanırken, BiGG3 programı uygulayıcı kuruluşlar arasında yüksek başarı oranıyla dikkat çekti. Dijitalleşme ve İletişim ya da Akıllı Üretim Sistemleri alanlarında yenilik yaratma potansiyeli olan girişimlerin programa kabul edildiği BiGG3’te girişimler, üç büyük kuruluşun girişimcilik alanındaki deneyiminden faydalanabiliyor.

Program süresince iyi bir iş planı yazmak için gerekli olan bütün eğitimler, mentor görüşmeleri ve kurumsal tanışmalar programın uzmanları tarafından girişimcilere sunuluyor. Programın daha ilk gününden iş birliği potansiyelleri inceleniyor ve teknik doğrulama için girişimcilerin doğru mentorlarla çalışması sağlanıyor.

BiGG3 Programı’nda 2020 yılı 1. Çağrı kapsamında hibe desteğini almaya hak kazanan girişimlerden bazıları ve iş fikirleri ise şöyle:

Ddosify Yazılım Teknolojileri: Web sistemlerine yüksek miktarda yük testi uygulayarak performans testi/DDOS atak simülasyonu yapan bir yazılım. İstek çıkışlarını geniş lokasyon ağından yapması ve test sonrası hazırladığı bilgilendirici analiz raporuyla kendini benzer ürünlerden ayırıyor.

Kutucare: Dışarıdan insülin takviyesi almak zorunda olan diyabetli bireylere kişiselleştirilmiş otomatik insülin enjeksiyon yöntemi sunan bir akıllı insülin pompa sistemi.

Logex: E-ticaret alanında artan ürün iadelerinin kurulacağı yapay zeka tahminleme platformu ile satış aşamasında olan ürünlerin firmaya hangi yüzde ile iade edileceğini tahmin ederek, en aza indiriyor. Bu platform ile firmalara ürün daha iade edilmeden erken aşamada karar destek mekanizması olarak kaybettikleri kar geri kazandırılıyor.

Lugath: İhracat yapan üretici firmaların ya da dijital platformların her yeni ürünü için hazırladığı farklı veri tiplerinde olabilecek satış pazarlama materyalleri, ürün kılavuzları ya da web sayfası içeriklerinin hem makine hem de çevirmen desteğiyle çevirisine imkan veren bulut ve yapay zeka tabanlı proaktif bir SaaS platformu. Dil çifti ve sektör bazında en iyi çeviriyi yapan makine çevirisi sistemlerinin tespit edilmesi, otomatik ve merkezi çeviri belleği, çeviri hizmet sağlayıcıların fiyat, kapasite, yoğunluk ve kabiliyetlerine göre en doğru hizmet sağlayıcıyı tespit etmek Lugath'ı uluslararası rakiplerinden ayıran en önemli özellik.

Olsilo: Patentli, yenilikçi sentez yöntemi ile kolayca sentezlenebilen ve su arıtma, ayrıştırma ve filtrasyon işlemlerinde daha iyi performans için daha yüksek adsorpsiyon kapasiteleri sağlayan, yüksek yüzey alanına ve kontrol edilebilir gözenek boyutuna sahip mezogözenekli silika parçacıklar (MSP) üretiyor. Bu sayede daha iyi kaynak verimliliği için yenilikçi ürünleri ile sürdürülebilir bir ekosisteme katkıda bulunulabiliyor.

Onarfa: Geliştirilecek "PUP: Yeni Nesil Programlanabilir Analog Oyun Klavyesi ve DEN Yazılımı" ile analog girdi alınıp, mekanik klavyelerin algılayamadığı tuşa basma hızı ve kuvveti algılanabiliyor ve derin bir oyun deneyimi sunuyor. Den isimli tamamlayıcı yazılımı üzerinden, Pup klavyenin tuşlarına 3D Makro komutlar ile birçok işlev tek bir tuşa atanıyor. Böylece kullanıcı birçok farklı komutu tek bir parmak ile gerçekleştirilebiliyor.

Recool: Ürünü ile CNC tezgahlarında kullanılmakta olan soğutma sıvılarını filtre edip üretime geri kazandırarak firmalara, çalışan sağlığını koruma, çevreci teknoloji, üretim verimliliği ve düşük üretim maliyeti değerleri bir arada sunuyor.

Tayyar: 4'üncü seviye otonomiye sahip bir insansız hava aracı/drone üretiyor.

Tedavem Bilişim: Yoğun bakımdaki mekanik ventilasyon tüpünün bağlı olup olmadığını ve infüzyon pompasının bitip bitmediğini ilgili personele belli sensörler ve verici aracılığı ile ileten bilişim sistemleri geliştiriyor. Tedavem sistemleri, bahsedilen cihazların kişiye verdiği fayda ortadan kalktığı anda durumu tespit ediyor, durumu uzaktan takip edilebilir kılıyor. Bu sayede erken müdahale şansı doğuyor, hasta kayıpları/sakatlanmaları azalıyor, hastanelere açılan malpraktis dava sayısı azalırken ve hasta popülasyonları uzaktan birden fazla kişi tarafından takip edilebiliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.