Mastercard, 2024'ten sonra kartlardaki manyetik şeritleri kaldıracak

Mastercard, manyetik şeritleri 2024'ten itibaren kaldırmaya başlayacak. 2033 yılına kadar kredi veya banka kartlarından hiçbiri manyetik şeride sahip olmayacak.
Mastercard, 2024'ten sonra kartlardaki manyetik şeritleri kaldıracak

Çip tabanlı ve temassız ödemelerin son dönemde, revaçta olduğunu söylemek mümkün. Her ne kadar bunun asıl nedeni gelişen teknoloji olsa da pandemi dönemi de temassız kartların kullanımı hızlandırdı. Ödeme devlerinden Mastercard, şimdi bu alanda kayda değer bir yenilik gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Zira şirket, 2024'ten itibaren çoğu pazarda ödeme kartlarındaki manyetik şeridi kaldıracağını duyurdu.

2033 yılına kadar kredi veya banka kartlarından hiçbiri manyetik şeride sahip olmayacak

Şirket, Avrupa'da yeni çıkarılan Mastercard kredi ve banka kartlarında manyetik şeridin kaybolmaya başlayacağını, 2027'den itibaren ABD'deki bankaların artık manyetik şeritli çipli kartlar vermelerinin gerekmeyeceğini söyledi. 2029'a kadar ABD ve Kanada'daki ön ödemeli kartlar dışında manyetik şeritli yeni Mastercard kredi veya banka kartları çıkarılmayacak. Mastercard, 2033 yılına kadar kredi veya banka kartlarından hiçbirinin manyetik şeride sahip olmayacağını söylüyor.

Manyetik şerit, ilk olarak 1960'ların başında, bankaların kart bilgilerini kodlamasına ve müşterilerin kartlarını hatalı hesap numaralarına karşı doğrulamasına izin vermek için IBM tarafından geliştirildi, ancak çip teknolojisinin gelişinden bu yana ödemelerde manyetik şerit tabanlı bir düşüş oldu. Yapılan araştırmalara göre ABD'de yaşayanların yarısından fazlası çipli kartla ödemeyi tercih ettiklerini söylerken; genelde kullanıcıların sadece yüzde 11'i manyetik şeritle ödemeyi tercih ettiklerini belirtti. Mastercard'ın böyle bir karar almasında bu gibi sonuçlar etkili oldu diyebiliriz.

Mastercard, temassız ödemelerin pandemi sırasında popülaritesinin arttığını da söylüyor. Açıklanan verilere göre temassız işlem miktarı bu yılın ilk çeyreğinde geçen yıla göre 1 milyar arttı. Yılın ikinci çeyreğinde küresel olarak yüz yüze ödeme işlemlerinin yüzde 45'i ise temassız gerçekleşti.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.