Apple, patent ihlali nedeniyle PanOptis Patent Management'a 300 milyon dolar ödeyecek

Geçtiğimiz Temmuz ayında gerçekleşen mahkemede Apple'ın PanOptis Patent Management'a 300 milyon dolar ödemesine karar verildi.
Apple, patent ihlali nedeniyle PanOptis Patent Management'a 300 milyon dolar ödeyecek

Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında Teksas'ta düzenlene bir mahkemede Apple'ın 4G LTE patentlerini ihlal ettiği gerekçesi ile PanOptis Patent Management isimli firmaya 506,2 milyon dolar ödemesine karar verilmişti. Mahkemenin sonuçlanmasının ardından karara itiraz eden Apple, tam olarak amacına ulaşamasa da ödeyeceği tutar için büyük bir indirim aldı.

Geçtiğimiz Temmuz ayında gerçekleşen mahkemede Apple'ın PanOptis Patent Management'a 300 milyon dolar ödemesine karar verildi. Kısacası patent ihlali nedeniyle Apple'ın ödemesi gereken bedel 506 milyon dolardan 300 milyon dolara düşürülmüş oldu.

Hatırlatmak gerekirse Apple, PanOptis Patent Management'a ait olan 4G LTE patentlerini iPhone, iPad ve Apple Watch modellerinde kullandı. Edindiğimiz bilgilere göre toplamda 5 adet patent Apple tarafından ihlal edildi. Bloomberg tarafından aktarılan bilgilere göre söz konusu patentler ilk olarak LG, Samsung ve Panasonic tarafından alınmıştı.

Firmaların aldıkları patentleri satın alarak yöneten bir firma olarak hizmet veren PanOptis Patent Management, söz konusu 4G LTE patentlerini LG, Samsung ve Panasonic'ten alarak geçtiğimiz yıllarda bünyesine katmıştı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Apple sözcüsü, PanOptis firmasının hiçbir ürün üretmediğini ve tek işinin biriktirdikleri patentleri kullanarak şirketlere dava açmak olduğunu dile getirdi. Apple'ın alınan karardan memnun olmadığını ve haklarını savunmaya devam edeceğini açıkladığını da ekleyelim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.