Coinbase, 2021'in ikinci çeyreğinde 2 milyar dolar gelir elde etti

Coinbase, ikinci çeyrekte 2.03 milyar dolar gelir ve 1.6 milyar dolar kar elde etti. Coinbase'in aylık işlem yapan kullanıcı sayısı 2021'in ilk çeyreğine kıyasla yüzde 44 artış yaşayarak 8.8 milyona ulaştı.
Coinbase, 2021'in ikinci çeyreğinde 2 milyar dolar gelir elde etti

Coinbase dün ikinci çeyrek kazanç raporunu açıkladı. Rapora göre 1.6 milyar dolar kar elde eden Coinbase, 2021'in ilk çeyreğine kıyasla karını ikiye katladı. Şirket, elde ettiği gelirle de beklentilerin üzerine çıktı. Şirketin ikinci çeyrekteki gelirlerinin 1.88 milyar dolar olması beklenirken, Coinbase 2.03 milyar dolar gelir elde etmeyi başardı. 

Şirketin gelirlerine baktığımızda; gelir kaynaklarını çeşitlendirdiğini görüyoruz. Coinbase, abonelik ve hizmetler üzerinden 100 milyon dolar kazanç elde etti. Şirket, işlem komisyonları üzerinden ise 1.9 milyar dolar kazandı. Emanet ücreti (custodial fee) gelirleri ise ilk çeyreğe kıyasla ikinci çeyrekte yüzde 35 büyüme göstrerek 31.7 milyon dolar oldu. 

Kullanıcı Tabanı

Şirket gelir ve kar oranlarının yanı sıra genişlettiği kullanıcı tabanıyla da dikkat çekti. Coinbase'in aylık işlem yapan kullanıcı sayısı 2021'in ilk çeyreğine kıyasla yüzde 44 artış yaşayarak 8.8 milyona ulaştı. Bu esnada toplam doğrulanmış kullanıcı sayısı 68 milyona yükseldi. 

Hissedarlar için hazırlanan ikinci çeyrek mektubunda Coinbase, kripto pazarındaki artan katılımcı çeşitliliğinin de altını çizdi. Şirket, şu anda 9 binden fazla kurumsal müşteriye sahip olduğunu belirten şirket, son çeyrekte Sotheby's müzayede evinin ilk işlemini kriptoda gerçekleştirdiğini ifade etti. 

İşlem Hacmi 

İşlem hacminde ise ilk kez Ethereum işlemleri, bitcoin işlemlerini geride bıraktı. Ethereum işlemleri platformdaki işlemlerin yüzde 26'sını oluştururken Bitcoin işlemleri yüzde 24 ile öne çıkıyor. 

Bildiğiniz üzere Ethereum, hem gelen güncellemeler hem de temel ücretlerin yakılması ile boğa sezonunun öne çıkan kripto varlıklarından biri olmuştu. Mevcut Ethereum zincirinin ETH 2.0 ile birleşmesinin ise 2022 başında gerçekleşmesi bekleniyor. Ethereum'un gördüğü ilgi bundan kaynaklanıyor olabilir. 

Coinbase Hisseleri

Bu arada Coinbase fiyatları da yükselmeye devam ediyor. Şirketin hisse fiyatı salı günü 280 dolara yükseldi. Haziran ayında 220 dolara kadar düşen hisse fiyatları, aslında Mayıs ayındaki halka arz ile 342 doları görmüştü.

Coinbase, 2. çeyrek gelirleri ile beklentileri aşarken, gelirlerindeki yükselili boğa sezonuna ve fiyatlardaki dalgalanmaya borçlu. Kripto para piyasasına gösterilen ilgi, Coinbase'in değerini artırmaya devam edecektir. Ancak şirketin beklentilerin üzerinde performans göstermeyi sürdürmesi için yeni yatırım araçlarına kapılarını daha fazla açacağını söylemek mümkün. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.