Bankalar dışındaki ödeme hizmeti sağlayıcıları da IBAN oluşturabilecek

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan ve IBAN hakkında tebliğde değişiklikler yapan tebliğ ile tebliğin tanım maddeleri arasında ödeme hizmeti sağlayıcı kuruluşlar da eklendi.
Bankalar dışındaki ödeme hizmeti sağlayıcıları da IBAN oluşturabilecek

Geçtiğimiz aylarda, bankalar dışındaki ödeme kuruluşlarının da müşterileri için IBAN oluşturulabileceğine dair haberler gündemdeydi. Şimdi ise Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan ve IBAN hakkında tebliğde değişiklikler yapan tebliğ ile tebliğin tanım maddeleri arasında ödeme hizmeti sağlayıcı kuruluşlar da eklendi. Yani bu da demek oluyor ki artık bankalar dışındaki ödeme hizmeti sağlayıcıları da para transferi konusunda müşteri hesapları için IBAN oluşturabilme yetkisine sahip olacak.

Resmi Gazete'de konuyla ilgili olarak şu ifadeler yer aldı:

Bankalar dışındaki ödeme hizmeti sağlayıcıları da para transferine konu müşteri hesapları için IBAN oluşturabilir. Bankalar dışındaki ödeme hizmeti sağlayıcılarının para transferine konu müşteri hesapları için IBAN oluşturması, 6493 sayılı Kanun kapsamında katılımcı olarak yer aldıkları ödeme sisteminin sistem kurallarında bu konuda aksine bir hüküm olmadığı sürece zorunlu değildir.

Bundan sonra IBAN oluşturan ödeme hizmeti sağlayıcılarının, yazılı ve elektronik ortamda müşterileri için oluşturacakları ve üzerinde hesap numarası bulunan belgelerde IBAN göstermeleri zorunlu olacak. Ayrıca tebliğin dördüncü maddesinin yedinci fıkrası hükümlerine göre yapılan kontrol sonrasında IBAN’ı yanlış olduğu tespit edilen transfer emirleri iade edilebilecek veya reddedilebilecek.

Bu noktada EFT Sistemi aracılığı ile hesaba yapılan para transferlerinde, talep edilmesine rağmen alıcıya ait IBAN'ın bildirilmeyeceğine ilişkin müşterinin beyanının alındığı işlemlerde bu zorunluluğun aranmayacağını da belirtelim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.