UDO Games, 4.2 milyon dolar değerleme ile WePlay Ventures ve Lima Ventures’tan yatırım aldı

Ankara merkezli mobil oyun girişimi UDO Games ilk yatırım turunu WePlay Ventures ve Lima Ventures ortaklığında tamamladı. Şirket, 4.2 milyon dolar değerleme üzerinden 420 bin dolar yatırım aldı.
UDO Games, 4.2 milyon dolar değerleme ile WePlay Ventures ve Lima Ventures’tan yatırım aldı

Mustafa Türker Karahan, Gökhan Güngör ve Andaç Altak tarafından kurulan Ankara merkezli mobil oyun girişimi UDO Games ilk yatırım turunu WePlay Ventures ve Lima Ventures ortaklığında tamamladı. Şirket, 4.2 milyon dolar değerleme üzerinden 420 bin dolar yatırım aldı. Ankara’da bulunan iki ofisi ve 30 kişilik ekipleriyle çalışmalarına devam eden ekip, aldıkları bu yatırım ile marketing ve developer ekiplerini güçlendirerek geliştirmiş oldukları casual türünde oyunları kendi bünyelerinde yayınlama çalışmalarına başlıyor olacak.

2013 yılında ODTÜ ATOM bünyesinde şirketleşen UDO Games kurulduktan 1 yıl sonra yayınladıkları Incredible Toys isimli action runner ve tower defense kategorisinde yer alan casual oyunları ile dikkatleri üzerine çekti. Incredible Toys ile Türkiye’de gerçekleştirilen “Crystal Pixel Awards” kategorisinde “Game of the Year” ve “Best Game Design” ödüllerine ek olarak aynı yıl Avrupa’da gerçekleştirilen “Casual Connect Europe” ve “Game Connection Europe” konferanslarında “Best Mobile Game” kategorisinde aday gösterildi.

Geliştirdikleri ilk “io” oyunu Blobie.io ile kısa sürede 1 milyon indirme barajını aşan oyun stüdyosu daha sonra geliştirdikleri Goons.io, Boas.io ve Spear.io başta olmak üzere tüm io oyunları ile bugüne kadar 45 milyondan fazla kullanıcıya ulaştılar. Portföylerinde PC ve Console türünde oyunlar da bulunan UDO Games şu anda Hyper-Casual oyun türünde 100’den fazla oyun test etti.

UDO Games ekibi, “Bu yatırımla birlikte ülkedeki oyun sektörüne yeni yüzler kazandırmak için Next Gen Devs isminde bir proje başlattık. Bu proje kapsamında bu yaz düzenlediğimiz staj programına 200’den fazla başvuru yapıldı. 30 kişilik bir stajyer grubunu 6 hafta süren bir eğitim ve uygulamalı oyun geliştirme programına dâhil ettik. Bununla birlikte sektörden önemli isimlerin katıldığı haftalık canlı yayınlar yaparak oyun geliştirme konusunda herkesin yararlanabileceği video içerikler oluşturuyoruz. Bu proje kapsamında ilerleyen zamanlarda oyun geliştirme etkinlikleri de düzenleyerek tüm bu proje içeriği ile nitelikli insan kaynağı yetiştirme konusunda ciddi adımlar atacağız” dedi.

WePlay Ventures yönetici ortağı Bora Koçyiğit; “WePlay olarak kurulduğumuz günden beri yüzlerce oyun stüdyosu ile tanışma ve görüşme fırsatı bulduk. UDO Games bu stüdyolar arasında bizi en çok heyecanlandıran stüdyoların başında geliyor. Onların çıktığı bu yolda bizler de yanlarında olarak elimizden gelenin fazlasını yapıyor olacağız. Çok kısa süre içerisinde UDO Games ismini çok daha sık duyacağınızdan eminim.” şeklinde görüşünü belirtti.

Lima Ventures yönetici ortağı Ahmet Argun ise “Lima Ventures olarak, oyun dikeyinde uzun araştırmalar ve incelemeler sonunda ilk yatırımımızı, konusunda uzman Weplay ile birlikte UDO Games’e yapmaktan son derece mutluyuz. UDO Games, yetkin bir oyun stüdyosu olmasının yanında, hızlı büyüme ve uluslararası olma potansiyeliyle yatırım tezimizle tam uyumlu.” dedi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.