Amazon, Facebook'un uydu üzerinden internet teknolojileri geliştiren birimini satın aldı

The Information'ın haberine göre Starlink projesine rakip olmak için önemli bir adım atan Amazon, Facebook'un uydu üzerinden internet teknolojileri geliştiren birimini geçtiğimiz Nisan ayında satın aldı.
Amazon, Facebook'un uydu üzerinden internet teknolojileri geliştiren birimini satın aldı

Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX'in Starlink projesi kapsamında uydular aracılığı ile internet hizmeti verdiğini sizlere daha önce aktarmıştık. The Information'ın haberine göre Starlink projesine rakip olmak için önemli bir adım atan Amazon, Facebook'un uydu üzerinden internet teknolojileri geliştiren birimini geçtiğimiz Nisan ayında satın aldı.

Söz konusu haberin ortaya çıkmasının ardından hem Amazon hem de Facebook tarafından haberin doğrulandığını da paylaşalım. Facebook'un uydu üzerinden internet teknolojileri geliştiren birimi içinde uydu üzerinden internet sağlama konusunda uzmanlaşmış 10'u aşkın kişi bulunuyor. Söz konusu satın almanın Amazon'un Low Earth orbit (LEO) projesini hızlandırmak için gerçekleştiğini de ekleyelim.

Facebook da Starlink benzeri bir proje üzerinde çalışıyordu fakat tüm ekibin Amazon'a satılması ile birlikte bu proje de rafa kalkmış oldu. Hatırlatmak gerekirse Amazon'un Starlink rakibi 10 milyar dolarlık projesi olarak karşımıza çıkan low Earth orbit (LEO), tıpkı Starlink gibi uydular üzerinden tüm dünyaya yüksek hızlı internet sağlamayı hedefliyor. Satın alma ile birlikte Amazon'a geçiş yapan ekip, Amazon'un Low Earth orbit (LEO) teknolojisi üzerinde çalışan 500 kişilik ekibine dahil olarak çalışmalarına başladı.

Gerçekleşen satın alma ile birlikte Facebook'un uydu üzerinden internet teknolojileri geliştiren biriminin bugüne kadar geliştirdiği bazı teknolojiler de Amazon'a geçmiş oldu. Satın alma anlaşmasının diğer detayları veya finansal kısmı ile ilgili ise herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.