Sağlık odağındaki sanal gerçeklik girişimi Osso VR, 27 milyon dolar yatırım aldı

Harvard'dan mezun ortopedi cerrahı Justin Barad tarafından kurulan Osso VR, GSR Ventures liderliğinde 27 milyon dolar aldı.
Sağlık odağındaki sanal gerçeklik girişimi Osso VR, 27 milyon dolar yatırım aldı

Sanal gerçeklik, geleceği şekillendirecek teknoloji olarak kabul ediliyor. Bu teknolojinin en yeni kullanım alanlarından biri de tıp... Girişimler ve yatırımcılar, bu yeni alana odaklanmaya başladı. Özellikle yurt dışında bu alanda faaliyet gösteren şirketler dikkat çekiyor. Bu, sağlık alanında kaliteyi artırıyor. Bir taraftan kadavra kullanımını en aza indiriyor. Bu yüzden San Francisco merkezli sanal gerçeklik girişimi Osso VR, 27 milyon dolar yatırım aldı.

GSR Ventures liderliğinde yapılan yatırım turuna; SignalFire, Kaiser Permanente Ventures ve Anorak Ventures katıldı. Girişim, pandemi döneminde tıbbi cihaz üreten Johnson & Johnson, Stryker ve Smith & Nephew gibi markalarla işbirliğine gitmesiyle dikkatleri üzerine toplamasıyla adından söz ettirmişti.

Osso VR Harvard'dan mezun ortopedi cerrahı Justin Barad tarafından kuruldu. 2016 yılından bu yana faaliyet gösteren şirketin ürünleri, şu anda 20 ülkede 11'den fazla eğitim hastanesi tarafından kullanılıyor. Osso VR, ilk kurulduğu yıllar, ortopedi alanına odaklanmıştı. Ancak geliştirdikleri teknoloji sayesinde hastalara ve doktorlara değer katmak amacıyla faaliyet alanını çeşitlendirdi.

Şirketin geliştirdiği teknoloji, doktorların ameliyatları 3 boyutlu alanda yeni tıbbi cihazlarla etkileşime girerek dijital kadavra üzerinden uygulamasına olanak sağlıyor. Şirketin kurucusu bunu bir senfoniye çok benzetiyor ve burada herkesin oynaması gereken farklı rollerin olduğunu dile getiriyor. Şirketin nihai hedefi ise ameliyatları birçok oyuncuyu kapsayan bir bilgisayar oyununa dönüştürmek.  

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.