iPhone'un Wi-Fi özelliğini devre dışı bırakan güvenlik açığı bulundu

Siber güvenlik araştırmacısı Carl Schou, iPhone modellerinin Wi-Fi ve Wi-Fi ile birlikte çalışan tüm özelliklerini kalıcı olarak devre dışı bırakan yeni bir güvenlik açığı bulduğunu duyurdu.
iPhone'un Wi-Fi özelliğini devre dışı bırakan güvenlik açığı bulundu

Yaklaşık 2 hafta önce iPhone modellerinin Wi-Fi özelliğini devre dışı bırakan bir güvenlik açığı ortaya çıkmıştı. Bu güvenlik açığını bulan siber güvenlik araştırmacısı Carl Schou, iPhone modellerinin Wi-Fi ve Wi-Fi ile birlikte çalışan tüm özelliklerini kalıcı olarak devre dışı bırakan yeni bir güvenlik açığı bulduğunu duyurdu.

Carl Schou'nun Twitter üzerinden paylaştığı bilgilere göre iPhone modelleri "%secretclub%power" isimli Wi-Fi ağının menzili içine girdiğinde Wi-Fi ve Wi-Fi ile birlikte çalışan tüm özellikleri devre dışı kalıyor. Hatırlatmak gerekirse Carl Schou'nun bulduğu ilk güvenlik açığında da "%p%s%s%s%s%n" isimli Wi-Fi ağı ile iPhone'un Wi-Fi özellikleri devre dışı bırakılıyordu.

Carl Schou'nun paylaştığı bilgilere göre ağ ayarlarını sıfırladığınızda bile bu sorun devam ediyor ve Wi-Fi özelliklerinizi kullanamıyorsunuz. Bu sorunun tek çözümü ise iPhone'u sıfırlayarak fabrika ayarlarına döndürmek. Sıfırlama gerçekleştirildiğinde iPhone tekrar Wi-Fi özelliğini kullanabiliyor.

Bulunan yeni güvenlik açığının ilk güvenlik açığına oranla daha tehlikeli olduğunu da ekleyelim. İlk güvenlik açığının Wi-Fi ayarlarınızı bozması için bu ağa bağlanmanız gerekiyordu. Fakat Carl Schou'nun bulduğu ikinci güvenlik açığı, menziline girdiği tüm iPhone modellerinin Wi-Fi özelliklerini devre dışı bırakıyor.

Kısacası "%secretclub%power" isimli ağa bağlanmasanız bile sadece menzilinde yer aldığınız için iPhone'unuzun Wi-Fi ve Wi-Fi ile birlikte çalışan tüm özellikleri kalıcı olarak devre dışı kalabiliyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.