Facebook, WhatsApp'a alışveriş özelliği ekliyor

Güncellemeler kapsamında Alışveriş sekmesi hem WhatsApp'ta hem de Facebook Marketplace'te yerini alıyor.
Facebook, WhatsApp'a alışveriş özelliği ekliyor

Facebook uzun süredir sosyal uygulama ailesine eklediği alışveriş özellikleriyle, sosyal ticaret alanında önemli atılımlar yaptı. Instagram Alışveriş ve Facebook Marketplace'in ardından, WhatsApp da alışveriş özelliklerine kavuştu.

WhatsApp Alışveriş özelliğinin yakın zamanda yayına alması planlanıyor. Instagram Dükkanını Marketplace'e ekleme imkanı ise ABD'deki işletmelere bugünden itibaren açılacak. 

WhatsApp, Marketplace ve Instagram'a eklenen özellikler

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, bugün yaptığı açıklama ile uygulama ailesine eklenen 3 yeni güncellemeyi duyurdu. Güncellemeler kapsamında Alışveriş sekmesi hem WhatsApp'ta hem de Facebook Marketplace'te yerini alıyor.

Şirket, aynı zamanda Alışveriş Reklamlarını üzerinde de çalışmaya başladığını açıkladı. Bu yeniliklerin yanı sıra şirket, Instagram'da görsel arama özellikler yayına almaya hazırlanıyor.

Alışveriş özelliklerinin hem WhatsApp'ta hem de Marketplace'te yerini alması önemli bir hamle. Zuckerberg, paylaştığı gönderide aylık 1 milyardan fazla kişinin Marketplace kullandığını açıkladı. İşletme sahipleri, Instagram dükkanlarını Marketplace'e taşıyarak daha fazla kullanıcıya ulaşabilecek. 

WhatsApp'taki kullanıcılar ise herhangi bir şey satın almadan önce işletmelerle yazışabilecek. Geçmişte 2 hafta süren WhatsApp İşletme hesabı oluşturma süreçleri, bu ay itibari ile bir kaç dakikaya inecek. Bu noktada WhatsApp'ın 2 milyardan fazla kullanıcıya sahip olduğunu, WhatsApp Business üzerinden ise günlük 175 milyon kişinin mesajlaştığını hatırlatmakta fayda var. Facebook'un bu yeni alışveriş açılımı, işletme sahiplerinin daha geniş bir kullanıcı tabanıyla buluşmasını sağlayacak.

Alışveriş Reklamları ve Instagram Görsel Arama 

Facebook, Alışveriş Reklamları ile kullanıcılara,  alışveriş davranışlarına yönelik reklamlar göstermeye başlayacak. Ayrıca ABD'de bugünden itibaren yayına alınacak olan AR Dynamic Ads ile kullanıcılar, ürünü AR filtreler vesilesiyle deneyebilecek. AR reklamları kapsamında şirketin Huda Beauty ve Laura Mercier ile iş ortaklığı yaptığını belirtelim. 

Google Lens ve Pinterest'te gördüğümüz görsel arama seçenekleri, Instagram'da da kendini göstermeye başladı. Yapay zeka destekli Görsel Arama özelliği önümüzdeki aylarda platformda yayına alınacak. Böylece gerçek hayatta ya da internette gördüğünüz ve beğendiğiniz ürünleri, Instagram'da kolayca bulabileceksiniz. WhatsApp'a, Marketplace'e eklenen yeni alışveriş özellikleri hakkında daha detaylı bilgi almak için yarın 16:00'da gerçekleşecek  Facebook Tech Talks'u takip edebilirsiniz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.