Pıhtılaşma ölçüm cihazı geliştiren girişim: Mikronos

Mikronos, pıhtılaşma sorunları olan kanamalı hastaların hayatta kalmalarına katkı sağlayacak pıhtılaşma ölçüm teknolojileriyle çığır açıyor. 
Pıhtılaşma ölçüm cihazı geliştiren girişim: Mikronos

Kan damarları içerisindeki kanın ağırlaşması olarak tanımlanan pıhtılaşması sebebiyle dünya genelinde her sene 5 milyondan fazla insan hayatını kaybediyor. Genellikle organ nakli, iş ve trafik kazalarında ortaya çıkan kanamaları sonucu gelişen bu hastalık, bir taraftan damar sertliği, beyin kanaması, kısmi felç gibi birtakım sorunları da beraberinde getiriyor. Bu ölümlerin ancak pıhtılaşma ölçüm cihazlarıyla önüne geçilebiliyor.

Türkiye'de bu cihazlardan 10-15 tane olduğunu biliniyor. Bu nedenle pıhtılaşma ölçüm testleri her vakada kullanılamıyor. Ancak organ nakillerinde kullanılabiliyor. Buna göre, cihazların yerli imkanlarla üretip test maliyetlerini düşürmek oldukça önemli. 2019 yılında Tübitak desteğiyle kurulan Mikronos Biyomedikal Mühendislik ve Danıșmanlık bu noktada konumlanıyor. Geliştirdikleri pıhtılaşma ölçüm teknolojileri kanamalı hastaların hayatta kalma ihtimalini yüzde 70’e kadar arttırıyor. Yolları ABD'de kesişen İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Elektronik ve Haberleşme Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Can Erten ve Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Bölümü Doç. Dr. Özlem Yalçın’ın kurduğu Mikronos bu konuya çare olmak için yola çıktı.

2022'de piyasaya çıkacak

Pıhtılaşma ölçüm cihazı Mikrotem'i geliştirdiklerini belirten Ahmet Can Erten, tanesi 30-40 bin Euro civarı olan bu cihazların yüksek test maliyetli olduğunu, maliyetten dolayı her vakada kullanılamadığını söylüyor ve ekliyor: "İTÜ ARI Teknokent’te ve Koç Üniversitesi Translasyonel Tıp Araştırma Merkezi ile işbirliğiyle bu konuda çalışmaya başladık. Cihazımız temelde kanın pıhtılaşma bozukluklarını tespit ediyor."  Geliştirdikleri cihazın seri üretimi için yerli üreticilerle görüştüklerini belirten Erten, hafif ve taşınabilir özellikte olan Mikrotem cihazının 2022 yılı içinde Türkiye ve sonrasında dünyada sağlık kurumlarının kullanımına hazır hale geleceğini söylüyor.

Günümüzde 1,5 milyar doları aşan global pıhtılaşma testleri pazarında şirketin hedefi, kamu ve üniversite laboratuvarları, hastaneler ve ambulans servisleri oluşturmak. İhracat potansiyeli yüksek olan şirketin İngiltere'den Sphere Fluidics ile görüşmeleri devam ediyor. 2022'den sonra İngiltere ve ABD pazarına açılmayı hedefliyorlar. Cihazın Türkiye'de 100'ün üzerinde kamu ve üniversite laboratuvarı, bin 500 hastane ve 5 bin ambulans servisinde kullanılması hedefleniyor.

Bu cihazın diğerlerinden farklı olduğunu belirten Özlem Yalçın, normalde bu cihazların hastanelerde sabit olarak durduğunu belirtiyor. Ürettikleri versiyonun mobil olduğu için cihazun ambulanslarda kullanılabileceğini ve hasta hastaneye aktarılmadan önce bu hayati testler yapılabileceğini sözlerine ekliyor. 

Yalçın ise sistemin nasıl çalıştığını şöyle anlatıyor: "Mikrotem sistemi, mikro kanallardaki elastik mikro yapıların deformasyonunu analiz ederek pıhtı mukavemetini doğrudan ölçebilen ve pıhtılaşma eğrileri sağlayan bir mikroakışkan tekniğine dayanıyor. Pıhtılaşma sisteminin genel değerlendirilmesi ve pıhtı oluşumunun başlamasından fibrinolize kadar olan tüm yolaklar test edilebiliyor. Pıhtı oluşma zamanı, pıhtının gerilme gücü, pıhtının maksimum gücü ve elastikiyeti gibi parametreler elde edilebiliyor. Geliştirdiğimiz sistemi yapay zekayla birleştirip bir tanı destek sistemi olarak da kullanılabilmesini sağladık."

Mikronos Biyomedikal, 2019 yılında 200 bin liralık TÜBİTAK BİGG desteği alarak kuruldu. Mikronos Biyomedikal ekibi Mikrotem cihazı çalışmasıyla Aralık 2019’da “Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) 250K Programı 50 bin liralık nakit ve“Üstün Başarı Ödülü”ne layık görüldü. Şubat 2020'de Royal Academy of Engineering'den 13 bin İngiliz sterlin aldı.  Aralık 2020’de Big Bang Startup Challenge’da İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından 50 bin lira nakit ve “İSO Geleceğin Sanayicisi Büyük Ödülü”ne hak kazandı. Ayrıca Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AIFD) tarafından desteklenen ve yürütücülüğünü ReDis Innovation'ın üstlendiği BIO Startup Program'ında sunum yapan 12 girişimden biriydi.

Bu serinin diğer yazılarına şuradan ulaşabilirsiniz!

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.