Apple'ın 2016'da başlattığı kendi sağlık kliniklerini açma projesi Casper, durma noktasına geldi

Apple'ın 20216 yılında başlattığı "Casper" projesi, şirkete yakın kaynaklara göre durma noktasına geldi.
Apple'ın 2016'da başlattığı kendi sağlık kliniklerini açma projesi Casper, durma noktasına geldi

Teknoloji dünyasının en önemli firmalarından biri olan Apple, özellikle Apple Watch modelleri ile birlikte sağlık teknolojileri alanında da önemli çalışmalara imza attı. Bugün karşımıza çıkan yeni bilgilere göre Apple, bu durumu bir adım daha ileri götürerek geçmişte kendi sağlık kliniklerini açmak için çalışmalar yapmış.

Apple’ın sağlık alanındaki çalışmaları ile ilgili şirkete yakın kaynaklara dayandırılan yeni bir rapor yayınlayan The Wall Street Journal, Apple’ın 2016 yılında sağlık teknolojileri konusunda çalışmalar yapmak için “Casper” kod adına sahip olan yeni bir proje başlattığını duyurdu.

Edindiğimiz bilgilere göre Apple’ın Casper projesi kapsamında kendi sağlık kliniklerini açması hedefleniyor. Kendi sağlık kliniklerini açarak sağlık teknolojileri alanında daha aktif olmayı hedefleyen Apple'ın bu kliniklerde çalışacak doktorları ekibine katmayı planladığını da ekleyelim.

Yayınlanan rapora göre Apple’ın sağlık alanındaki çalışmalarının yönetilmesi için Stanford Üniversitesinde görev yapan Dr. Sumbul Desai 2017 yılında anlaşıldı ve Desai Apple'da sağlıktan sorumlu başkan yardımcısı olarak işe başladı. Raporda paylaşılan bilgilere göre Apple Casper projesi üzerinde çalışmaya devam etse de proje durma noktasına kadar geldi.

Bu durumun temel nedeni ise Casper projesinde yer alan önemli isimlerin şirketten ayrılması olarak gösterildi. Casper projesi ile ilgili bilgilerin ortaya çıkmasının ardından konu ile ilgili bir açıklama paylaşan Apple sözcüsü, şirketin sağlık hizmeti çalışmalarının henüz erken aşamalarında olduğunu dile getirdi.

Apple sözcüsüne göre ise rapordaki iddiaların çoğu eksik, güncelliğini yitirmiş ve yanlış bilgilere dayanıyor. Bu bilgiler güncelliğini yitirmiş olsa da Apple'ın bir dönem kendi sağlık kliniklerini açmak için çalışmalar yaptığı bu sayede ortaya çıkmış oldu. Gelecekte Apple'da çalışan doktorları ve şirketin kendi sağlık kliniklerini görmek sürpriz olmayacaktır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.