Shopify'ın hızlı ödeme seçeneği Shop Pay, Facebook ve Google'daki işletmelere açılıyor

Sosyal ticarette Shop Pay kullanma imkanı daha önce yalnızca Shopify kullanıcılarına sunulmuştu. Shop Pay, bugünden itibaren Facebook ve Google'daki tüm ABD'li işletmelere açılacak.
Shopify'ın hızlı ödeme seçeneği Shop Pay, Facebook ve Google'daki işletmelere açılıyor

Shopify'in ödeme servisi Shopify Pay, ilk olarak 2017'de tanıtılmıştı. Son yıllarda Shop Pay adı altında hizmet veren tek tıkla ödeme servisi, sosyal ticarette de kendini göstermeye başladı. Shopify bugün paylaştığı bir blog gönderisinde ABD'de Facebook veya Google üzerinden satış yapan ticari işletmelerin, Shop Pay'den yararlanabileceğini açıkladı.

Üstelik işletmeler bu ödeme seçeneğinden faydalanabilmek için e-ticaret sitesi alt yapısı olarak Shopify kullanmak zorunda değil. Daha önce yalnızca Shopify kullanıcılarına sunulan sosyal ticarette Shop Pay kullanma imkanı, bugünden itibaren kademeli olarak ABD'deki tüm işletmelere açılacak. Bundan böyle işletmeler, Facebook ve Google'daki dükkanlarına da Shop Pay ile ödeme seçeneğini ekleyebilecek. 

Shop Pay, Facebook'ta satış yapan ABD'li tüm işletmelere önümüzdeki aylarda açılacak. Google'daki tüm işletmeler için ise 2021'in son aylarında aktif olacak. 

Shop Pay nasıl çalışıyor? 

Bilmeyenler için Shop Pay'in nasıl çalıştığından bahsetmekte fayda var. Hızlı ödeme seçeneklerine benzer bir şekilde çalışan Shop Pay, ödeme sürecinde kullanıcılardan daha az bilgi istiyor. Böylece kullanıcıların ödeme süreçlerinde doldurduğu alanlar azalırken, ödeme de tek dokunuşla gerçekleştirilebiliyor. Müşterilerin bilgilerini depolayan Shop Pay, bu bilgileri uçtan uca şifreleme ile koruyor.

Shopify'ın aktardığına göre; Shop Pay, diğer ödeme seçeneklerine kıyasla yüzde 70 daha hızlı ve 1.72 kat daha yüksek dönüşüm oranına sahip. 

Bu arada Shop Pay'in 10 Haziran'da Affirm ile yeni bir iş ortaklığına imza attığını belirtelim. Bu ortaklık kapsamında, ABD'deki kullanıcılar "şimdi al, sonra öde" seçeneğiyle de alışveriş yapabiliyor. 

Shop Pay, hızın ötesinde kullanıcı deneyimi açısından da müşteriler tarafından sıkça tercih ediliyor. Ödeme sisteminin, Shopify'ın mobil uygulaması Shop ile kurduğu entegrasyon, sipariş takibini ve işletmelerle iletişim kurmayı kolaylaştırıyor.

Shop'un şimdiye kadar 430 milyon siparişe ev sahipliği yaptığını da belirtelim. Shop uygulaması, kullanıcıların Shopify'a kayıtlı olmayan ancak sosyal ticarette Shop Pay kullanan işletmeler için sipariş takibini de aktif hale getirecek. 

Shop Pay'in sosyal ticarette attığı adımlar

Aslında bu yeni gelişme, Shop Pay'in sosyal ticarette attığı ilk adım değil. Hatırlarsanız, Shop Pay, Facebook ve Instagram'daki işletmelere ilk olarak Şubat ayında açılmıştı. Ancak o zaman ödeme yönteminden yalnızca Shopify kullanıcıları yararlanabiliyordu. 

Shop Pay, Facebook ortaklığının ardından Mayıs ayında Google ortaklığı ile gündeme geldi. Google, I/O konferasında 1.7 milyondan fazla Shopify kullanıcısının, Google aramalar, haritalar, görseller, lens ve YouTube üzerinden alışveriş deneyimleri oluşturabileceğini duyurdu.

Shopify, kullanıcı tabanının en yaygın olarak kullandığı iki teknoloji devi ile anlaşarak, Shop Pay'i alışveriş deneyiminin vazgeçilmez bir parçası haline getirmeye kararlı. Shopify'ın belirttiğine göre, her gün 1.8 milyar kişi Facebook'a giriş yaparken, Google üzerinde yaklaşık 1 milyar alışveriş oturumu gerçekleşiyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.