Twitter "Spaces"ı merkeze alıyor, Twitter Blue yeni kullanıcılara açılıyor

Spaces'a uygulamanın orta kısmında yer alan yeni bir sekme aracılığıyla ulaşılabilecek. Twitter Blue ise ilk olarak Avustralya ve Kanada kullanıcılarına açıldı. 
Twitter

Nisan ayında Twitter'ın Clubhouse benzeri Spaces özelliğinin tarayıcılar için de aktif edileceğini sizlere aktarmıştık. Twitter, yeni bir güncelleme ile iOS sürümünde Spaces'ı merkeze aldı. 

Kullanıcılar bugünden itibaren, Spaces'a uygulamanın orta kısmında yer alan yeni bir tuş aracılığıyla ulaşabilecek. Bildirimler ve arama tuşu arasında Spaces tuşu, kullanıcılar Spaces odağında bir akış sunacak. 

Şimdilik test amacıyla beta sürümünde olan bu yeni tasarım, yalnızca 500 kullanıcıya açıldı. Bu kullanıcıların aynı zamanda Spaces beta testine atılan kullanıcılar olduğunu belirtelim. 

Yeni Spaces sekmesi nasıl çalışıyor? 

Sekmeye giriş yaptığınızda, takip ettiğiniz kişiler tarafından yönetilen Spaces oturumlarını görebileceksiniz. Spaces otrumları şimdiye kadar hep Fleet çubuğunda, hikaye benzeri küçük bir tasarım ile karşımıza çıkıyordu. Yeni güncellemede ise gönderi formatındaki Spaces hatırlatlamalarına benzer bir tasarımla kullanıcıların ilgisine sunulacak

Şirket, yeni Spaces sekmesini canlı etkinliklerin takip edilmesini kolaylaştırmak için hayata geçirdiğini belirtiyor. Bu bağlamda kullanıcılar, aktif Spaces oturumlarını detaylı bir şekilde görebilecek. Spaces oturumunun adı, yöneticileri ve katılımcıları açıkça görülürken, başlamak üzere olan etkinliklere dair bildirimler de aynı alanda takip edilebilecek. 

Tasarımdaki yenilikler sekme ile sınırlı değil. Şirket, aktif olarak Spaces oturumunda bulunan kişilerin profil resmine mor halka ekliyor. Bu kişilerin resmine tıkladığınızda, doğrudan Spaces oturumuna katılabiliyorsunuz.

Instagram'da hikayeler ve canlı yayınlar için benimsenen bu yaklaşım, Twitter'da da kendini göstermeye başlayacak. Fleetler için Mavi, Spaces için mor halka kullanan Twitter, platformdaki etkileşimi artırmaya kararlı. 

Yine de bu etkileşimin, Spaces kullanıcı verilerine etkisinin nasıl olacağı henüz bilinmiyor. Bu noktada Twitter'ın şimdilik Spaces kullanıcı sayısını paylaşmadığını belirtelim. 

Android kullanıcılarına açılmasının ardından 2 milyon kullanıcıya ulaşan Clubhouse'u ise sıkı bir rekabet bekliyor. 

Twitter Blue Kanada ve Avustralya'ya açıldı 

Geçen hafta "Twitter Blue" ile gündeme gelen Twitter'ın ayda 30.99 TL'ye farklı özellikler sunacağını sizlerle paylaşmıştık. Twitter'ın abonelik servisi ilk olarak Avustralya ve Kanada kullanıcılarına açıldı. 

Abonelik kapsamında, kaydettiğiniz içerikleri düzenlemenizi sağlayan dosyalar, tweet akışlarını sade bir görünüm ile okuma imkanı sunan okuma modu ve atılan Tweetleri geri alma gibi özellikler sunuluyor. 

Twitter Blue, Kanada'da 3.49 kanada dolarından, Avustralya'da ise 4,49 Avustralya dolarından kullanıcılarla buluşuyor. Şirket sözcüsü, geri bildirimlerle birlikte farklı özellik ve fiyat seçeneklerinin de sunulacağını açıkladı. 

Twitter Blue özelliklerine yakından bakış 

Twitter Blue'da sunlan dosyalar özelliği ile kaydettiğiniz içerikleri farklı renk kodları ve başlıklara göre kolayca düzenleyebiliyorsunuz. Aynı zamanda ekranda yer alan "yer işaretlerine ekle" düğmesi ie yer işaretlerinde bulunan içerikleri doğrudan koleksiyona ekleyebiliyorsunuz. 

Okuma modu ise tweet akışlarını, uzun yazı formatına dönüştürüyor. Böylece uygulama içindeki içerikleri bir blog yazısı görünümüye tüketebiliyorsunuz. Eğer bu formatta okumak ilginizi çekmiyorsa, içeriği tekrar tweet akışı olarak görüntülemeniz mümkün.

Uzun süredir beklenen gönderileri düzenleme özelliği ise atılan Tweetleri geri alma temasıyla karşımıza çıkıyor. Yine de sunulan geri alma özelliğinin, tam olarak tweetleri düzenleme imkanı sunmadığını belirtelim. Kullanıcılar Tweet'i paylaşmak üzereyken, geri al tuşuna basarak, gönderim işlemini durdurabiliyor. Tweetleri geri alma süresi ise en fazla 30 saniye içinde olmak üzere kullanıcıların isteğine göre belirleniyor. 

Twitter Blue'nun şu an için yalnızca iOS cihazlara açık olduğunu eklemekte fayda var. ABD kullanıcılarına ne zaman açılacağı ise henüz bilinmiyor. Son olarak şirket, Twitter Blue'da sunulan ücretli özelliklerin, Twitter'ın ücretsiz versiyonunda  herhangi bir şeyi değiştirmeyeceğini belirtiyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.