Vodafone Türkiye, FGS'nin yüzde 50'sini satın aldı

Vodafone, geleneksel Sabit Ses Santrali (PBX) altyapısını yeni nesil çözümlerle buluta taşıyan yerli bir teknoloji ve yazılım şirketi olan FGS'nin yüzde 50'sini satın aldığını duyurdu.
Vodafone Türkiye, FGS'nin yüzde 50'sini satın aldı

Ülkemizde hizmet veren GSM operatörleri arasında bulunan Vodafone, geleneksel Sabit Ses Santrali (PBX) altyapısını yeni nesil çözümlerle buluta taşıyan yerli bir teknoloji ve yazılım şirketi olan Future Generation Systems'ın (FGS) yüzde 50'sini satın aldığını duyurdu.

Vodafone ve FGS tarafından yapılan anlaşmaya göre FGS’nin marka adı ve organizasyon yapısı tamamen korunacak. Şirketin yüzde 50'sinin satın alınması ile birlikte Vodafone Türkiye’den 2 isim Future Generation Systems yönetim kuruluna katılacak.

Yerli bir şirket olan Future Generation Systems'ın sunduğu ürün ve hizmetler, Vodafone Türkiye ile birlikte diğer ülkelere de ihraç edilecek. İki şirket arasında gerçekleşen anlaşmanın finansal detayları ile ilgili herhangi bir bilgi paylaşılmadığını da belirtelim.

Kendi yazılım ürünlerini geliştiren FGS, 7 yılı aşkın bir süredir de Vodafone’un kurumsal iş ortağı. Ses alanında pek çok yenilikçi ürün sunan FGS, bulutta çalışan yazılım tabanlı sabit telefon santral sistemi Cloud PBX ürününün yanı sıra yine Cloud PBX altyapısına dayanan ve akıllı telefonlarda uygulama olarak kullanılabilen Cloud PBX mobil uygulamasını da geliştirdi.

Vodafone olarak 2025 yılına kadar Türkiye’nin en hızlı büyüyen dijital servisler şirketi olmayı hedeflediklerini dile getiren Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy, Vodafone ve FGS'nin Ar-Ge ekiplerinin yenilikçi ürünler geliştirme konusunda da iş birliği yapacağını sözlerine ekledi.

FGS olarak 2011 yılından bu yana Yıldız Teknik Üniversitesi teknoloji geliştirme bölgesinde ses ve haberleşme yazılımları geliştirdiklerini belirten FGS CEO’su Nihat Yılmaz, Vodafone ortaklığının FGS'ye verdiği güç ve avantajlar ile ülkemizde geliştirdikleri yazılımların, kendi alanlarında dünya markaları arasında yer alacağına olan inançlarının arttığını da belirtti.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.