SEC, Tesla'nın Elon Musk'ın tweet'lerini denetleyemediğini iddia etti

Tesla'nın CEO'su Elon Musk'ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, yani bilinen adıyla SEC ile yaptığı anlaşmayı ihlal ettiği ortaya çıktı.
SEC, Tesla'nın Elon Musk'ın tweet'lerini denetleyemediğini iddia etti

Wall Street Journal'ın haberine göre SEC belgeleriyle ortaya ilginç sayılabilecek bir gerçek çıktı. Tesla'nın CEO'su Elon Musk'ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, yani bilinen adıyla SEC ile yaptığı anlaşmayı ihlal ettiği ortaya çıktı. Belgelere göre, Elon Musk'ın Twitter kullanımının ve tweet'lerinin şirket avukatları tarafından önceden onaylanmasını gerektiren bir anlaşmanın iki kez ihlal edildiği iddia edildi. 

SEC, Twitter'ı aktif kullanmasıyla bilinen Musk'ın, Ağustos 2018'de Tesla'yı hisse başına 420 dolar fiyatla özel olarak almakla ilgili attığı tweet'inin ardından, elektrikli otomobil üreticisine Musk'ın Tesla ile ilgili yaptığı her türlü maddi kamu iletişimini incelemesini emrini vermişti. Tesla, Musk’ın piyasalara yön verecek bilgileri Twitter’dan paylaştığını belirleyince SEC ile 2018 yılında bir anlaşma imzaladı. Aynı dönemde hem Musk hem de Tesla, 20 milyon dolar ceza ödedi. Ancak yeni çıkan belgeler bu anlaşmaya uyulmadığını gösterdi.

2019'un başlarında, SEC, bir yargıçtan Musk'ı orijinal anlaşmayı ihlal ettiği için mahkemeye saygısızlık nedeniyle tutuklamasını istedi. Musk, Tesla'nın o yıl kaç araba üreteceğine dair normalden yüksek bir tahmini rakam içeren bir tweet atmıştı. SEC, Tesla'nın avukatlarının tweet'i onaylamadığını fark etti; akabinde Musk ve şirketini tekrar mahkemeye verdi. İki taraf da nihayetinde Musk'ın Tesla hakkındaki tweetlerinin, özellikle üretim, satış veya teslimat numaralarıyla ilgili daha spesifik bir incelemeyi kabul etti.

Şimdi ise SEC, 2019 ve 2020'de Tesla'ya gönderilen yazışmalarda, Musk'ın Tesla'nın güneş çatısı üretim hacimleri hakkında yazdığı tweet'lerin ve hisse fiyatının Tesla'nın avukatları tarafından önceden onaylanmadığını bildirdi.

Bununla ilgili nasıl bir yaptırım olacağı şu an için merak konusu olmaya devam ediyor, çünkü Tesla ve Musk'tan henüz bir açıklama gelmedi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.