Ford Otosan, kurumsal girişim sermaye şirketi Driventure ile iki yerli girişime yatırım yaptı

Girişim dünyasını da yakından ilgilendiren bir adım atan Ford Otosan, otomotiv endüstrisi ve mobilite dünyasının geleceğini şekillendirecek yeni fikir ve teknolojileri bulmak ve büyütmek amacıyla kurduğu kurumsal girişim sermaye şirketini tanıttı.
Ford Otosan, kurumsal girişim sermaye şirketi Driventure ile iki yerli girişime yatırım yaptı

Ülkemizde yer alan otomotiv sektörünün en önemli şirketlerinden biri olan Ford Otosan ile ilgili gelişmeleri sizlere daha önce aktarmıştık. Girişim dünyasını da yakından ilgilendiren bir adım atan Ford Otosan, otomotiv endüstrisi ve mobilite dünyasının geleceğini şekillendirecek yeni fikir ve teknolojileri bulmak ve büyütmek amacıyla kurduğu kurumsal girişim sermaye şirketini tanıttı.

Ford Otosan’a bağlı bir şekilde girişim sermaye şirketi olarak hizmet verecek olan Driventure isimli şirket, edindiğimiz bilgilere göre mobilite, bağlanabilirlik, otonom teknolojiler ve elektrikli araçlar konusunda çalışmalar yapan girişimlere yatırım yapacak. 

Global odakla akıllı ulaşım teknolojileri geliştiren girişimlere yatırım yapma hedefi ile kurulan Driventure, iki yerli girişime yatırım yaptığını da duyurdu. Ford Otosan tarafından edindiğimiz bilgilere göre Driventure, sizlere daha önce aktardığımız Optiyol ve Bluedot girişimlerine yatırım yaptı.

Hatırlatmak gerekirse yeni nesil rota optimizasyonu çözümü olarak karşımıza çıkan Optiyol, hem verimli hem de pratik rota planları oluşturmak için sürücü tercihlerini, iş stratejilerini, talep değişkenliğini ve trafiği entegre eden bir platform olarak çalışıyor. 

Tuba Gözbaşı ve Ozan Gözbaşı tarafından 1 Aralık 2014’te kurulan Optiyol'un çözümlerinin Ford Otosan’nın ağır ticari markası Ford Trucks ve son teslimat çözümlerinde kullanılması öngörülüyor. Optiyol'un aldığı yatırıma başka şirketlerin katıldığını da paylaşalım. Önümüzdeki günlerde Optiyol'un aldığı yatırım ile ilgili detayları sizlere paylaşacağız.

Driventure ile yatırım yapılan bir diğer girişim ise Webrazzi Arena 2018 sahnesinde yer alan girişimlerden biri olan Bluedot oldu. Mobil uygulama ile elektrikli araba kullanıcılarının şarj ünitesine ulaşmasını, rezervasyon ve ödeme işlemlerini gerçekleştirmesine olanak tanıyan Bluedot, şarj ünitesi sahiplerinin sahip oldukları üniteleri haritada göstererek paylaşımlı gelir modeli ile gelir elde etmesine de olanak tanıyor. Optiyol ve Bluedot girişimlerine ne kadar yatırım yapıldığı ile ilgili detayların paylaşılmadığını da ekleyelim.

Driventure’ın amacının Ford Otosan ile birlikte odak alanlarda yenilikçi ve rekabetçi avantaj sağlayan tamamlayıcı girişimler bulmak ve stratejik yatırım yapmak olduğunu altını çizen Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Ford Otosan olarak yeni mobilite ve akıllı üretim ortamında başarılı olmak için şirketlerin benzeri görülmemiş bir hızda değişiklik yapmaları ve yeni iş modelleri, uygulamaları benimsemeleri gerektiğini gördüklerini dile getirdi.

Bu bakış açısıyla, girişim ekosistemi ekseninde neler yapabileceklerine dair çalışmalara başladıklarını vurgulayan Yenigün, yeni iş modellerini ve olası iş birliklerini hayata geçirecek bir yapıyı kurmak için harekete geçtiklerini ve kurumsal girişim sermayesi şirketi olarak “Driventure”u kurduklarını da dile getirdi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.