Amazon, MGM'i 8.45 milyar dolara satın alacak

Amazon'un MGM'i satın alacağı söylentileri gerçekleşti. Satın alma miktarı 8.45 milyar dolar olarak açıklandı. 
Amazon, MGM'i 8.45 milyar dolara satın alacak

Geçtiğimiz haftalarda Amazon'un Metro-Goldwyn-Mayer (MGM)'i 9 milyar dolar karşılığında satın alabilmek için görüşmeler yaptığı haberini sizlere aktarmıştık. Şimdi paylaşılan bilgilere göre ise görüşmeler sonlandı ve Amazon'un MGM'i satın alacağı söylentileri gerçekleşti. Ancak satın alma miktarı 9 milyar dolar değil, 8.45 milyar dolar olarak açıklandı. 

Oldukça yeni yapılan duyuruda, MGM'in neredeyse asırlık film yapım tarihine dikkat çekildi ve çoğunlukla televizyon prodüksiyonuna odaklanan Amazon Studios'un çalışmalarını tamamladığına da değinildi.

Bu satın alma sonrasında Amazon, MGM'in mirasını ve film kataloğunu korumaya yardımcı olacak ve müşterilerine bu mevcut çalışmalara daha fazla erişim sağlayacak. Satın alma sayesinde Amazon, MGM'e en iyi yaptığı işi yapmaya devam etme yetkisi de verecek.

MGM satın alması, Amazon'un şimdiye kadarki en büyük ikinci satın alması olacak. Şirketin en büyük satın alması ise 2017'de gerçekleşen 13,7 milyar dolarlık Whole Foods satın almasıydı

MGM, 4 binden fazla film içeren geniş bir kataloğa sahip. 12 Angry Men, Basic Instinct, Creed, James Bond, Legally Blonde, Moonstruck, Poltergeist, Raging Bull, Robocop, Rocky, Stargate, Thelma & Louise, Tomb Raider gibi artık kült haline gelmiş birçok film de bu kataloğa ait. Ayrıca şirketin yapımları arasında Fargo, The Handmaid's Tale ve Vikings gibi televizyon dizileri de bulunuyor. Satın alma tamamlandıktan sonra bu dizilerin ve filmlerin hepsini Amazon'un Prime Video'sunda görecek miyiz, açıkçası bu sorunun cevabı henüz bilinmiyor. Ancak birçok yapım halihazırda başka platformlarda şu anda mevcut. Satın alma bu dengeleri nasıl değiştirecek merakla bekliyoruz.

Son olarak MGM ve Amazon anlaşmasının henüz kapanmadığını da hatırlatmış olalım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.