Ünlülerle reklamlardan dolandırıcılık iddiasına uzanan hikaye: Thodex

Thodex, sistemini kapatarak sessizliğe büründü. Kullanıcıların suç duyurusunda bulunduğu şirketin kurucusu ise iddialara göre Tayland'a uçtu.
Ünlülerle reklamlardan dolandırıcılık iddiasına uzanan hikaye: Thodex

Kripto para yatırımları son 1 yıl içinde hem dünyada hem de ülkemizde oldukça önemli bir noktaya geldi. Kripto para borsalarından biri olan Thodex ise bir skandal ile karşımıza çıktı. Thodex, kullanıcılarını dolandırarak sistemini kapattı.

Ünlülerle yaptığı reklam anlaşmaları ile dikkat çeken ama buna karşılık bunca zaman ne teknik ne de şirket detayı ile ilgili bilgi paylaşmayan Thodex'te gelin şu son süreçte neler yaşandığına yakından bakalım. Her şey Thodex'in geçtiğimiz günlerde Dogecoini diğer borsalara oranla neredeyse yüzde 30 oranında daha düşük fiyattan satması ile başladı. Kullanıcılarından büyük tepkiler alan Thodex, dün ise tüm işlemlerini durdurdu. Başta 6 saatlik bir bakım çalışması yapacağını açıklayan Thodex, 6 saatin ardından ise işlemleri tekrar açmadı. 

İşlemler kapandığı için son bilgilerin 38 saat öncesine ait olduğu Thodex'te 300 milyon dolarlık Dogecoin satışı başta olmak üzere en yüksek yapılan 10 işlemi görselde bulabilirsiniz. Bunun haricinde tahminlerimize göre borsanın mağdur ettiği kişi sayısı 300 binin üzerinde.

İşlem yapamayan kullanıcıların aynı zamanda platform içinde yer alan kripto paralarına erişemediklerini de ekleyelim. Tabii ki bu durum ile birlikte Thodex kullanıcıları tepkilerini sosyal medya platformları üzerinden göstermeye başladı. Tepkilerin ardından ise Thodex'in resmi Twitter hesabı üzerinden kısa bir açıklama yapıldı.

Thodex tarafından yapılan açıklamada kullanıcılara daha iyi hizmet verilebilmesi adına gelen bir ortaklık teklifinin olumlu değerlendirilme kararı alındığı ve bu sürecin tamamlanabilmesi için işlemlerin durdurulup devir sürecinin tamamlanması gerektiği belirtildi. Yapılan açıklamada bu işlemin 4-5 iş günü süreceğinin paylaşıldığını da ekleyelim. 

Kullanıcıların tepkisinin ana nedeni ise şirkete veya şirket yöneticilerine ulaşılamaması oldu. Bir diğer önemli iddia ise Thodex'in kurucusu ve CEO’su olan Faruk Fatih Özer ile ilgili. Müvekkilleri adına hukuki süreci başlattığını açıklayan Avukat Oğuz Evren Kılıç, Faruk Fatih Özer'in ise 20 Nisan saat 17.57’de yurt dışına çıktığını öğrendiklerini paylaştı. Kısacası ortaya atılan iddialara göre Thodex kurucusu ve CEO’su olan Faruk Fatih Özer, kullanıcılarını dolandırarak yurt dışına kaçtı. 

Kripto piyasalarında fiyat, hacim ve piyasa değeri ile ilgili verileri analiz eden coingecko'nun verilerine göre geçtiğimiz hafta Thodex'in günlük işlem hacminin 1,2 milyar dolar seviyelerine ulaştığını da ekleyelim. Kısacası potansiyel olarak 1 milyar doların üzerinde bir dolandırma vakası ile karşı karşıya olabiliriz.

Son olarak Thodex kullanıcıları tarafından suç duyurularının yapılmaya devam edildiğini de paylaşalım. 

Kripto para piyasasına gelecek düzenleme öncesi Thodex'te böyle bir kaçışın yaşanması ise akıllara farklı soruları da getiriyor. Bu hacimde bir borsanın, normal piyasa şartlarında gerekli izinleri alarak yoluna devam etmesi beklenir, günlük komisyon oranları ve gelecek beklentisi çok daha öne çıkar ama buna görünen o ki burada kurucu bambaşka bir yolu tercih etmiş.

Güncelleme: Thodex'in resmi Twitter hesabı üzerinden Thodex kurucusu ve CEO’su olan Faruk Fatih Özer imzalı yeni bir açıklama paylaşıldı. Yapılan açıklamayı buradan ve aşağıda yer alan Tweet'ten ulaşabilirsiniz.

Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.