YouTube'un çocuklar için içerik platformu YouTube Kids Türkiye'ye açılıyor

Açıklamaya göre YouTube Kids, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında bugünden itibaren Türkiye'deki ebeveynlerin ve çocukların kullanımına açılıyor. 
YouTube'un çocuklar için içerik platformu YouTube Kids Türkiye'ye açılıyor

Google bugün, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Bilgi Teknolojileri ve İnternet Güvenliği Derneği Başkanı Ömer Faruk Sorgun ve Google Türkiye Kamu İlişkileri Başkanı Pelin Kuzey'in katılımıyla gerçekleşen online basın buluşması düzenledi. Toplantıda Google, YouTube Kids'i Türkiye'ye açtığını duyurdu. 

Açıklamaya göre YouTube Kids, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında bugünden itibaren Türkiye'deki ebeveynlerin ve çocukların kullanımına açılıyor. 

YouTube Kids nedir? 

YouTube Kids ile çocuklar, kendilerine özel içeriklere güvenle erişebilecek. Ebeveynler ise çocukların içerik tüketimini kolayca kontrol edebilecek. YouTube'dan bağımsız olarak çalışan YouTube Kids, tamamen çocuklar için tasarlandı. Akıllı TV, tablet ve telefonlarda kullanılan YouTube Kids, 3-13 yaş arası çocuklara güvenli ve zengin bir ortam sunuyor.

Uygulamanın, eğlendirmek, zengileştirmek ve keşfetmek 3 ana odak noktası mevcut. YouTube Kids'te Şovlar, Müzik, Öğrenim ve Keşfet olmak üzere 4 ana içerik türü bulunuyor. Platformda yabancı içeriklerin yanı sıra Kukuli ve TRT Çocuk YouTube kanalları ile Türkiye'deki aile yapısına ve kültürüne yakın içerikler de yer alıyor. 

YouTube Kids'in 106 ülkede ve 40 dilde çocuklar ve ebeveynlerin kullanımına açık olduğunu belirtelim. 10 milyondan fazla indirilme alan uygulama haftalık 35 milyondan fazla izleyiciye ulaşıyor. 

YouTube Kids'te öne çıkan özellikler

Ebeveynlerin çocuklarını daha iyi gözlemleyebilmesini sağlayan ebeveyn kontrolü,  kişileştirilmiş profiller ile anne babaların her bir çocuk için ayrı izleme tercihleri ve tavsiyeler oluşturmasını sağlıyor. Platformda yalnızca onaylı içerik modu seçildiğinde ise çocuklar sadece ebeveynlerin seçtiği kanalları ve içerikleri görüyor.

Üstelik ebeveynlerin arama fonksiyonunu da kapatması mümkün. Arama fonksiyonu kapatıldığında çocuklar sadece kanallardaki videoları izleyebiliyor. Son olarak platformda bulunan dahili zamanlayıcı ile çocukların ekran süresini belirleyebildiğini belirtelim. 

Bu arada ebeveynler, çocuklar için 8 farklı profil oluşturabiliyor. Profil seçeneklerinde sunulan okul öncesi (2-5 yaş), küçük (5-7 yaş) ve büyük (8-12 yaş ) kategorileriyle  yaşa uygun içerik seviyeleri de belirlenebiliyor. Ebeveynlerin içerikleri kolayca seçebilmesi için koleksiyonlardan seçim yapma imkanı da sunuluyor.

Türkiye'deki ebeveynlerin TEGV tarafından oluşturulan Dr. Özgür Bolat'ın yer aldığı koleksiyonları seçmesi mümkün. Etkinlikte YouTube Kids'in özelliklerini YouTube Türkiye İş Ortaklıkları  Müdürü Bora Başman aktardı. 

Google.org'dan BTİDER'e 250 bin dolarlık bağış 

Bu duyurunun yanı sıra etkinlikte,  Google.org'un Bilgi Teknolojileri ve İnternet Güvenliği Derneği (BTİDER)'ne 250 bin dolar bağış yapıldığı da duyuruldu. Bu bağış ile BTİDER'in Güvenli İnternet Tırı; 20 şehre ulaşarak; 2 bin öğretmen ve 200 bin öğrenciye eğitim verecek. Projenin 24 ay süreceğini belirtelim.

Güvenli İnternet Tırı; şimdiye kadar "İnternot olmaya var mısın?" kampanyası ile 33 bin km yol kat ederek; 123 bin okula ulaştı. Program kapsamında çocuklara ve öğretmenlere çevrimiçi güvenlik ipuçları verilirlen, dijital dünyadaki riskler ve fırsatlar anlatıldı.

Bilgi Teknolojileri ve İnternet Güvenliği Derneği Başkanı Ömer Faruk Sorgun  Güvenli İnternet Tırı projesine Google.org'un katkıları için teşekkür ederken, güvenli internet projesinin detaylarını paylaştı. 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ise Google'ın YouTube Kids projesini ve BTİDER'e verdikleri desteğin önemin vurgulayarak; güvenli arama özelliklerini detaylandırdı. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan ise Google'ın Sosyal Medya Kanunu kapsamında temsilci atayan ilk ABD şirketlerinden biri olduğunu hatırlattı. Temsilciler ve Google Türkiye Kamu İlişkileri Başkanı Pelin Kuzey'in yakın iş birliği ile hayata geçen projelerin, diğer kurumlar için de örnek teşkil etmesi dileğini paylaştı.

Ömer Fatih Sayan, çocuklar için güvenli internet sunma konusunda YouTube Kids'in önemli adımının altını çizdi.    Sayan, konuşmasında bakanlık çalışmaları kapsamında  2007 yılından itibaren internetin güvenli kullanımı konusunda  verdikleri eğitimleri ve 2011 yılından bu yana sürdürdükleri güvenli internet hizmetini detaylandırdı. Sayan, sözlerini tamamlarken ebeveynlere çocuklarını dijital tehlikelerden koruyabilmeleri adına değerli önerilerde bulundu. 

Etkinlik Dr. Özgür Bolat, Prof. Dr. Leyla Keser ve Yazar Şermin Yaşar'ın katıldığı "Dijital Çağda Ebeveyn Olmak" oturumu ile devam etti. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.