500 milyon LinkedIn kullanıcısının verileri çalındı

500 milyon LinkedIn kullanıcısının verilerinin çalındığı ortaya çıktı. Bu verilerin tamamı yayınlanmamış olsa da 2 milyon kullanıcının verileri "ispat" amaçlı yayınlandı.
500 milyon LinkedIn kullanıcısının verileri çalındı

Geçtiğimiz hafta 533 milyon Facebook kullanıcısının kişisel bilgileri ve telefon numaraları düşük seviye hackerların yer aldığı bir forumda yayınlanmıştı. Şimdi ise 500 milyon LinkedIn kullanıcısının verilerinin çalındığı ortaya çıktı. Bu verilerin tamamı yayınlanmamış olsa da 2 milyon kullanıcının verileri "ispat" amaçlı yayınlandı. Şirket, dün yaptığı açıklamada, yaklaşık 500 milyon LinkedIn kullanıcı profilinden alınan bilgilerin, bilgisayar korsanları arasında popüler olan bir web sitesinde satış için yayınlanan bir veritabanının parçası olduğunu doğruladı.

Verilerin satışı ilk olarak siber güvenlik haberleri ve araştırma sitesi CyberNews tarafından bildirildi ve kullanıcı kimlikleri, isimler, e-posta adresleri, telefon numaraları, cinsiyetler, mesleki unvanlar ve diğer sosyal medya profillerine bağlantılar içeren bir arşivin açık artırmaya çıkarıldığı söylendi. Paylaşılan bilgilere göre örneği görüntülemek için 2 dolar ücret talep ediliyor. 500 milyonluk listenin tamamını satın almak için ise dört haneli bir ücret teklifi talep edildiği söyleniyor.

CyberNews, satılık iki milyon profilden oluşan sözde bir örnekte, LinkedIn üyelerinin tam adlarının, e-posta adreslerinin, telefon numaralarının, cinsiyetlerinin ve daha fazlasının görünür olduğunu buldu. Ancak buna rağmen LinkedIn, verilerin birçok yerden bilgi içerdiğini ve tümünün profesyonel odaklı sosyal ağdan alınmadığını söylüyor.

LinkedIn'in açıklamasında satış için yayınlanmış olduğu iddia edilen bir dizi LinkedIn verilerini araştırdıkları ve bunun aslında bir dizi web sitesinden ve şirketten gelen verilerin bir toplamı olduğunu belirledikleri ifadesi yer alıyor. Şirket ayrıca, LinkedIn'den hiçbir özel üye hesabı verisinin dahil edilmediğini ileri sürüyor.

LinkedIn verilerinin çalındığı iddia edilen kullanıcılara bilgilendirme yapıp yapmayacağına dair bir bilgi paylaşmadı. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.