Adını Oda olarak değiştiren Norveçli yemek ve market teslimat girişimi Kolonial, 223 milyon euro yatırım aldı

Kolonial adıyla bildiğimiz, ancak adını Oda olarak değiştiren Oslo merkezli yemek ve market teslimat girişimi, Softbank Vision Fund 2 ve Prosus'un liderliği üstlendiği son yatırım turunda 223 milyon euro yatırım aldı
Adını Oda olarak değiştiren Norveçli yemek ve market teslimat girişimi Kolonial, 223 milyon euro yatırım aldı

Kolonial adıyla bildiğimiz, ancak adını Oda olarak değiştiren Oslo merkezli yemek ve market teslimat girişimi, Softbank Vision Fund 2 ve Prosus Ventures'ın liderliği üstlendiği son yatırım turunda 223 milyon euro yatırım aldı. Mevcut yatırımcılar Kinnevik ve REMA da bu tura katıldı. Şirketin değerlemesi yeni yatırımla beraber 750 milyon euroya ulaştı. Girişim aldığı yatırımla yaptığı işi büyütmeyi hedefliyor.

Her ne kadar şirket ismini değiştirmiş olsa da bu ayın sonuna kadar resmi olarak Kolonial ismine sahip olacak; bu aydan sonra ise Oda ismiyle faaliyetlerine devam edecek. Oda'nın bu turdan önce sadece 96 milyon dolar yatırım aldığını ve son değerlemesinin 2017'de 178 milyon dolar olarak tahmin edildiğini belirtiliyor. Bu da yeni yatırımın şirket için oldukça önemli bir adım olduğunu kanıtlıyor.

2013 yılından hayata geçirilen Oda, müşterilere isteyebilecekleri her şeyi sunan online teslimat uygulaması olarak faaliyet gösteriyor. Şu anda platformda 7 binden fazla ürün bulunuyor ve 0-6 euro arasında değişen teslimat ücreti ile aynı gün ve ertesi gün teslimat sunuyor. Müşteriler platformda sipariş başına ortalama 119 euro harcıyor. Oda'nın Oslo deposu haftada 2 milyon sipariş teslim ediyor ve bu deponun 50 süpermarketle aynı ciroyu yaptığı belirtiliyor.

2020'de Oda, pandeminin de etkisiyle yüzde 100 büyüdü ve şirketin gelirleri 200 milyon euroya ulaştı. Şu anda Norveç'teki tüm online market siparişlerinin yüzde 70'ini Oda oluşturuyor. Şirketin kurucu ortağı ve CEO'su Karl Munthe-Kaas, Oda'nın aynı zamanda dünyanın operasyonel açıdan en verimli depo sistemini geliştirdiğini düşünüyor. Şu anda 212'den fazla işçilik saati başına işlenen ortalama birim bulunuyor ve bu da Oda'yı rakiplerinin önüne geçiriyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.