"Geleceğin Pazarlama Ekibinde Hangi Yetenekler Öne Çıkacak?" raporundan önemli başlıklar

Raporda dikkat çeken başlıkları sizler için derledik. Geleceğin rollerini yakından incelemek için NBT kurucusu Dr. Z. Eren Koçyiğit'in Webrazzi Dijital Pazarlama Salonunda gerçekleşecek sunumunu izleyebilirsiniz.

Digital Marketing Institute tarafından hazırlanan "Geleceğin Pazarlama Ekibinde Hangi Yetenekler Öne Çıkacak?" başlıklı raporda günümüzün ve yakın geleceğin pazarlama rolleri ele alınıyor. Dijital dönüşümle beraberinde değişen rolleri getirirken, pazarlama dünyasında da farklı beceriler öne çıkmaya başlıyor. Raporda geleceğin iş gücü ve iş tanımlarının yanı sıra önem kazanan becerilere de yer veriliyor. 

Yaratıcılık ve Mobil Pazarlama öne çıkıyor

Rapora göre pazarlama ekiplerinin  en önemli yetkinliklerinden biri yaratıcılık. Rapordaki verilere göre; pazarlamacıların yüzde 60'ı her gün en az bir içerik üretiyor. Bu yoğun içerik akışında sürekli ilgi çekici kampanyalar oluşturmak için yaratıcılığa ihtiyaç var. 

Rapora göre mobil pazarlama alanında uzmanlaşmış kişiler de önümüzdeki yıllarda pazarlama ekiplerinin vazgeçilmezi olacak. Artık internette gezinmede yüzde 42'lik paya sahip masaüstü cihazlara kıyasla yüzde 51'lik bir pay ile akıllı telefonlar öne çıkıyor Raporda akıllı telefonların etkisine dikkat çekilirken, pazarlama yöneticilerinin, 3 ila 5 yıl içinde mobil kanalların, müşteri etkileşiminin yüzde 70'ini sağlayacağına inandığı belirtiyor. Söz konusu oran sosyal medya için yüzde 49 ve e-posta için yüze 55’te kalıyor.

Sosyal medya, içerik üretimi ve içerik stratejisi

Pandeminin etkisi pazarlama ve satış süreçlerinde fiziksel mağazaların yerini sosyal medya varlıklarına bırakmasına yol açtı. Rapora göre insanların içerik tüketim şekilleri son yirmi yılda çarpıcı bir biçimde değişti. Sosyal ağların popülaritesiyle birlikte her gün görülen ve okunan içerik miktarı da artış gösteriyor.

Rapordaki veriler, Facebook kullanıcılarının dakika başı yaklaşık 2,5 milyon içerik paylaştığını gösteriyor. Bnun yanı sıra En popüler üç sosyal ağ Facebook, Twitter ve LinkedIn'de içerik tüketimi önemli seviyede artış gösterdi. Facebook'taki içerik tüketimi  yüzde 57 artış gösterirken, bu metrik Twitter'da yüzde 25, LinkedIn'de ise yüzde 21 olarak kendini gösteriyor.

Rapora göre şirketler doğru içerik stratejileri ve düzenli içerik üretimi yaparak görünürlüklerini artırabilir.  Ayrıca sosyal medya pazarlamasından faydalanarak pazarlama bütçesinden yüzde 60'a kadar tasarruf edebilir.

Pazarlama ekiplerinin en önemli dayanağı: veri analizi

Dijital dünyada veri hacminin her geçen gün etkileyici bir ivmeyle artış gösterdiğini belirtelim. Raporda yer alan araştırmalar, 2020’ye kadar gezegendeki her insan için her saniye yaklaşık 1,7 megabayt yeni veri üretildiğini ortaya koyuyor.

Veri üretimi kadar, verilerin toplanması ve işlenmesi de önemli. Dünya çapındaki şirketlerin yüzde 40'ı ise şimdiden büyük veri analitiğini kullanıyor, ancak bu analizden elde edilen sonuçlar büyük oranda farklılık gösteriyor.

Raporda yer alan bilgilere göre veri analitiğinden elde ettikleri kazancı ölçen şirketler, gelirlerinde yüzde 8'lik bir artışın yanı sıra maliyetlerde de yüzde 10'luk bir düşüş olduğunu doğruluyor. Bu büyüme oranı, pazarlama aksiyonlarında veri odaklı bir yaklaşım benimsenmesinin önemini bir kez daha gözler önüne seriyor. 

Rapora göre pazarlama ekiplerinin, e-ticaret başarısını artırmak için SEO, PPC ve A/B testinin yanı sıra dönüşüm optimizasyonunu uygulayabilen şirket içi yeteneklere ihtiyacı var.

Raporda yer alan başlıklar bahsettiklerimizle sınırlı değil. Sanal Gerçeklik ve Yapay Zeka uzmanlığı, doğru stratejileri izleyen işletmelerin başarı hikayeleri, geleceğin rollerinden Deneyim Yöneticisi ve Artırılmış Gerçeklik Yapımcısı gibi başlıklar da önemli bilgiler içeriyor. 

Geleceğin rolleri hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler, 7 Nisan'da Webrazzi Dijital Pazarlama Salonunda NBT kurucusu Dr. Z. Eren Koçyiğit'in  "Geleceğin pazarlama ekibinde hangi yetenekler öne çıkacak? " başlıklı oturumunu takip edebilir. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.