DenizBank'tan 25 milyon dolarlık yatırım fonu: Deniz Ventures Girişim Sermayesi Yatırım Fonu

2021 yılında kurulan Deniz Ventures Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, Avrupa ve MENA bölgelerinde global büyüme potansiyeli olan yenilikçi teknoloji girişimlerinin yatırım ve büyüme platformu olmayı hedefliyor.
DenizBank'tan 25 milyon dolarlık yatırım fonu: Deniz Ventures Girişim Sermayesi Yatırım Fonu

Ülkemizdeki girişimcilik sektörünü en çok destekleyen kurumlar arasında yer alan bankalar hem yatırım fonlar hem de hızlandırma programları ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. Bu haberimizde geçtiğimiz haftalarda Midas yatırımı ile karşımıza çıkan Deniz Ventures Girişim Sermayesi Yatırım Fonu'nun detaylarını sizlere aktaracağız.

DenizBank bünyesinde Sermaye Piyasası Kurulu onayıyla 2021 yılında kurulan Deniz Ventures Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, Avrupa ve MENA bölgelerinde global büyüme potansiyeli olan yenilikçi teknoloji girişimlerinin yatırım ve büyüme platformu olmayı hedefliyor.

DenizBank Dijital Kuşak Bankacılığı ve Deniz Akvaryum İnovasyon & Girişimcilik Merkezi Grup Müdürü Gürhan Çam'dan edindiğimiz bilgilere göre Deniz Ventures ile girişimlere sadece finansal destek sağlamakla kalmayacak olan DenizBank, Türkiye ve Avrupa'daki yaygın ağı ile girişimlere değer katmayı da amaçlıyor.

DenizBank’ı yeni partnerlikler ve yeni iş modelleriyle geleceğe hazırlamayı ve yatırım yaptıkları girişimlerle global başarılar yaratmayı hedeflediklerini dile getiren Çam, bu hedefi inovasyon ve girişimcilik konularını 360 derece kapsayarak programlar yönetmek ve yatırımlarla girişim ve girişimcileri desteklemek vizyonuyla kurulan Deniz Akvaryum ile birlikte sağlamayı planladıklarını da aktardı.

Edindiğimiz bilgilere göre Deniz Ventures Girişim Sermayesi Yatırım Fonu'nun büyüklüğü ise 25 milyon dolar. Fonunun önümüzdeki 7 yıl boyunca aktif olması hedefleniyor. Sadece finansal teknoloji girişimlerine odaklanmayacak olan Deniz Ventures Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, blockchain, yapay zeka, tarım teknolojileri, ticaret, turizm, sağlık ve biyoteknoloji sektörlerindeki girişimlere de yatırım yapacak.

Midas'a 1 milyon dolar yatırım yaparak ilk yatırımını gerçekleştiren Deniz Ventures, girişimlere 100 bin dolar ile 2,5 milyon dolar arasında yatırımlar yapacak. Söz konusu yatırımların bir kısmının devam yatırımı olacağını da paylaşalım. Önümüzdeki 7 yıl içinde 30'ün üzerinde yatırım yapılması planlanıyor. İlk aşamada ise tohum ve Seri A yatırımları yapılacak.

Deniz Ventures, Avrupa ve MENA bölgelerinde bulunan ve gelecek vaat eden girişimlerle stratejik ortak haline gelerek, önde gelen girişim sermayesi yatırım fonlarından biri olmayı hedefliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.