Netflix 2021'in Altın Küre Ödülleri'ne damgasını vurdu

Netflix'in The Crown, Trial of the Chicago 7, I Care A Lot, Ma Rainey's Black Bottom ve The Queen's Gambit yapımları Altın Küre Ödülleri'ni topladı.
Netflix 2021'in Altın Küre Ödülleri'ne damgasını vurdu

Pandemiyle birlikte geleneksel TV yayıncılığı ertelenen çekim tarihleri ve rafa kaldırılan projelerle bayrağı dijital yayın platformlarına devretti. Bu sebeple 2021'in Altın Küre ödüllerine başta Netflix olmak üzere ağırlıklı olarak dijital yayın platformlarının yapımları aday gösterildi.

Ancak hiçbir stüdyo veya dijital yayın platformu Netflix kadar ödül almadı. The Crown En İyi Drama, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödüllerine layık görülürken, Trial of the Chicago 7 En İyi Senaryo ödülünü aldı.

I Care A Lot Komedi / Müzikalde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü, Ma Rainey's Black Bottom ise, kısa bir süre önce kanserden vefat eden oyuncu Chadwick Boseman sayesinde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

İzleyicileri arasında bir satranç furyası başlatan The Queen's Gambit ise En İyi Mini Dizi ve Mini Dizi dalında En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini topladı.  

Netflix'in yanı sıra başka dijital yayın platformları da aldığı ödüllerle adınadan söz ettirdi.  Disney Plus’ın Soul'u En İyi Animasyon Filmi ve En İyi Orijinal Skor olmak üzere iki ödül aldı.

Amazon ve BBC’den Small Axe John Boyega; Mini Dizi Performansı için En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülüne layık görülürken, Andra Day ise The United States vs Billie Holiday'deki çalışmasıyla En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görüldü.

Altın Küre ödüllerinden öne çıkan kategorileri ve adayları sizlerle paylaşıyoruz. Listenin tamamı için Altın Küre Ödülleri'nin resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

En İyi TV Dizisi, Drama  

Adaylar:

The Crown

Lovecraft Country

The Mandalorian

Ozark

Ratched

Kazanan: The Crown

TV Dizilerinde En İyi Performans Erkek Oyuncu - Drama 

Adaylar:

Jason Bateman, Ozark

Josh O’Connor, The Crown

Bob Odenkirk, Better Call Saul

Al Pacino, Hunters

Matthew Rhys, Perry Mason

Kazanan: Josh O’Connor, The Crown

En İyi Kadın Oyuncu - Drama 

Adaylar:

Olivia Colman, The Crown

Jodie Comer,Killing Eve

Emma Corrin, The Crown

Laura Linney, Ozark

Sarah Paulson, Ratched

Kazanan:Emma Corrin, The Crown

En İyi Yardımcı Oyuncu - TV 

Adaylar:

Gillian Anderson, The Crown

Helena Bonham Carter, The Crown

Julia Garner, Ozark

Annie Murphy, Schitt’s Creek

Cynthia Nixon, Ratched

Kazanan: Gillian Anderson, The Crown

En İyi Yardımcı Oyuncu - Mini Dizi 

Adaylar:

John Boyega, Small Axe

Brendan Gleeson, The Comey Rule

Dan Levy, Schitt’s Creek

Jim Parsons, Hollywood

Donald Sutherland, The Undoing

Kazanan: John Boyega, Small Axe

En İyi TV Dizisi - Müzikal/ Komedi

Adaylar:

Emily in Paris

Flight Attendant

The Great

Schitt’s Creek

Ted Lasso

Kazanan: Schitt’s Creek

En İyi Erkek Oyuncu - Müzikal/ Komedi

Adaylar:

Don Cheadle, Black Monday

Nicholas Hoult, The Great

Eugene Levy, Schitt’s Creek

Jason Sudeikis, Ted Lasso

Ramy Youssef, Ramy

Kazanan:Jason Sudeikis, Ted Lasso

En İyi Kadın Oyuncu - TV Dizisi, Müzikal, Komedi

Adaylar: 

Lily Collins, Emily in Paris

Kaley Cuoco, The Flight Attendant

Elle Fanning, The Great

Jane Levy, Zoey’s Extraordinary Playlist

Catherine O’Hara, Schitt’s Creek

Kazanan: Catherine O’Hara, Schitt’s Creek

En İyi Mini Dizi / Film

Adaylar:

Normal People

The Queen’s Gambit

Small Axe

The Undoing

Unorthodox

Kazanan:The Queen’s Gambit

En İyi Erkek Oyuncu - Mini Dizi, Dizi, TV Filmi

Adaylar: 

Brian Cranston, Your Honor

Jeff Daniels, The Comey Rule

Hugh Grant, The Undoing

Ethan Hawke, The Good Lord Bird

Mark Ruffalo, I Know This Much Is True

Kazanan: Mark Ruffalo, I Know This Much Is True

En İyi Kadın Oyuncu - Mini Dizi, Dizi, TV Filmi

Adaylar: 

Cate Blanchett, Mrs. America

Daisy Edgar Jones, Normal People

Shira Haas, Unorthodox

Nicole Kidman, The Undoing

Anya Taylor-Joy, The Queen’s Gambit

Kazanan: Anya Taylor-Joy, The Queen’s Gambit

Adaylar: 

En iyi Film - Drama 

The Father

Mank

Nomadland

Promising Young Woman

The Trial of the Chicago 7

Kazanan: Nomadland

En İyi Film - Müzikal/ Komedi  

Adaylar: 

Borat Subsequent Moviefilm

Hamilton

Palm Springs

Music

The Prom

Kazanan: Borat Subsequent Moviefilm

En İyi Film - Animasyon 

Adaylar: 

The Croods: A New Age Onward

Soul

Over the Moon

Wolfwalkers

Kazanan:Soul