Analistler elektrikli araç satışlarında, Volkswagen'in 2025'e kadar Tesla'yı geçeceğini düşünüyor

Analiz şirketi LMC, Volkswagen'in önümüzdeki beş yıl içinde dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi olmak için Tesla'yı geçeceğini ve VW'nin elektrifikasyona yaptığı büyük yatırımın karşılığını almaya başladığını söyledi.
Analistler elektrikli araç satışlarında, Volkswagen'in 2025'e kadar Tesla'yı geçeceğini düşünüyor

Volkswagen'in elektrikli aracı ID.3, geçtiğimiz yılın ikinci yarısında piyasaya sürülmesine rağmen Avrupa'da en çok satan üçüncü elektrikli araç oldu. Automotive News Europe'un haberine göre analiz şirketi LMC, Volkswagen'in önümüzdeki beş yıl içinde dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi olmak için Tesla'yı geçeceğini ve VW'nin elektrifikasyona yaptığı büyük yatırımın karşılığını almaya başladığını söyledi.

LMC genel müdürü Pete Kelly, geçen hafta yaptığı açıklamada, Tesla'nın globaldeki elektrikli araç pazar payının 2020'de yüzde 20'den 2025'te yüzde 10'a düşmesinin beklendiğini ve VW Group'un yüzde 10'un altından yüzde 15'in üzerine çıkmasının beklendiğini söyledi. Pete Kelly, Ford, Toyota, GM ve Mercedes'in de hisselerinin artacağını öngördüklerini dile getirdi.

Kelly, VW Group'un yeni elektrikli aracına, Alman premium markalarından ve hibritleri destekleyen Toyota'dan yeni tekliflere atıfta bulunarak, Tesla'nın son beş yılda bir marka olarak pazara hakim olduğunu, ancak bunun kesinlikle devam etmeyeceğini söyledi.

Volkswagen, 2020'nin ikinci yarısında ID.3'ün ilk aracını piyasaya sürdü. Yıl sonuna kadar Volkswagen, Avrupa'da 54 binden fazla ID3 sattı. JATO Dynamics'in verilerine göre Avrupa'da en çok satan elektrikli araç 99 binden fazla satışla Renault Zoe, ikinci araç ise 85 binden fazla satışla Tesla Model 3 oldu. Bağımsız analist Matthias Schmidt, 2020'de Batı Avrupa'da 727 bin tam elektrikli araç satıldığını ve bu sayının 2019'un iki katı olduğunu söyledi. LMC ise global olarak satışa sunulan elektrikli araç modellerinin sayısının, 2025' kadar 140'tan yaklaşık 450'ye çıkacağını açıkladı.

Volkswagen, 2030'a kadar dünya çapında toplam 26 milyon elektrikli araç üretmeyi planlıyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.