Haftalık 2 milyon aktif kullanıcıya ulaşan Clubhouse, Andreessen Horowitz'ten yeni tur yatırım aldı

6 ay içinde 1500 üyeden haftalık 2 milyon kullanıcıya ulaşan Clubhouse, B serisi yatırım turunda Andreessen Horowitz'ten yatırım aldı. İçerik üreticiler için Creator Grand Program'ı duyuran girişim, Android sürümü üzerine çalışıyor.
Haftalık 2 milyon aktif kullanıcıya ulaşan Clubhouse, Andreessen Horowitz'ten yeni tur yatırım aldı

Geçtiğimiz günlerde detaylı olarak incelediğimiz çok konuşulan sosyal ağ Clubhouse, paylaştığı bir blog gönderisi ile Andressen Horowitz'ten yatırım aldığını duyurdu. Eski yatırımcı Andreessen Horowitz'in liderlik ettiği turda 180 yatırımcı katıldı.

Yatırım öncesinde, girişimin alacağı yeni bir yatırımla değerlemesinin 1 milyar dolar olacağı konuşuluyordu. Şimdilik yatırım miktarı ve finansal detaylar gizliliğini korumaya devam ediyor. Son dönemde yıldızı parlayan girişimin yatırımcıları arasında a16z'in kurucu ortakları Marc Andreessen ve Ben Horowitz ile melek yatırımcı Ashton Kutcher gibi ünlü isimlerin yer aldığını hatırlatalım. 

6 ay içinde 1500 üyeden haftalık 2 milyon kullanıcıya ulaştı 

Clubhouse, 2020 Mayıs'ta Andreessen Horowitz ve Kortschak Investments'tan 10 milyon dolar yatırım almıştı. Aynı dönemde CNBC haberine göre ise 100 milyon dolar değerlemeye ulaştı.

O dönemde 1500 üye ile yatırımcıların ilgisini çeken Clubhouse, bugün açıkladığı verilere göre, haftalık 2 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaştı. Kapalı bir sistem olmasına rağmen hızlı bir büyüme kaydeden girişim, herkese açıldığında ana akım sosyal ağlarla rekabet edebilir. 

Clubhouse içerik üreticilerinin gelir elde etmesini sağlayacak 

Paylaşılan blog gönderisinde yatırım haberi ile birlikte, Clubhouse'a eklenecek yeni özelliklerden de bahsedildi.Henüz her hangi bir gelir modeline sahip olmayan Clubhouse, bu durumu değiştirmek için yeni bir adım attı. Girişim, Creator Grand Program'ı duyurarak, aldıkları yatırımı programı desteklemek için kullanacaklarını açıkladı.

Clubhouse'un ses temelli yapısı, pandemi döneminde kullanıcıların sosyalleşme ihtiyacına cevap verirken, pek çok içerik üreticisinin de sosyal ağa kaymasını sağladı. Podcast gibi ses odaklı içeriklerin yükselişte olduğu bu dönemde, Clubhouse içerik üreticiler için önemli bir topluluk aracı haline geldi. 

Bu hafta Buğra da Clubhouse yazısında abonelik modellerinin platformda yer alabileceğini dile getirmişti: 

Büyük ihtimal girişimin yol haritasında bulunan içerik bazlı odalara ücretli giriş veya kişilere abone olma ücreti ile ileride gelir elde etmeniz de mümkün olabilir.

Clubhouse, önümüzdeki birkaç ay içinde abonelik modellerine yönelik ilk testleri yapmaya başlayacağını açıkladı. Girişimin, Patreon benzeri bir yapı ile karşımıza çıkacağını söyleyebiliriz. Girişim, ayrıca blog yazısında moderasyon tarafında yürüttüğü faaliyetleri detaylandırırken, Android sürümü üzerinde çalışmaya başlayacaklarını da duyurdu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.