Yapay zeka destekli tarım girişimi Aerobotics, 17 milyon dolar yatırım aldı

Çiftçilerin çiftliklerini, ağaçlarını ve meyvelerini yönetmelerine yardımcı olmak için yapay zeka kullanan Güney Afrika merkezli Aerobotics, Naspers Foundry tarafından yönetilen B Serisi yatırım turunda 17 milyon dolar yatırım aldı
Yapay zeka destekli tarım girişimi Aerobotics, 17 milyon dolar yatırım aldı

Çiftçilerin çiftliklerini, ağaçlarını ve meyvelerini yönetmelerine yardımcı olmak için yapay zeka kullanan Güney Afrika merkezli Aerobotics, Naspers'ın yatırım kolu Naspers Foundry tarafından yönetilen B Serisi yatırım turunda 17 milyon dolar yatırım aldı. Tura Cathay AfricInvest Innovation, FMO: Entrepreneurial Development Bank ve Platform Investment Partners katıldı.

2014 yılında James Paterson ve Benji Meltzer tarafından kurulan Aerobotics, şu anda meyve ve ağaç çiftçileri için aletler üretmeye odaklanıyor. Yapay zeka, insansız hava araçları ve diğer robotları kullanan teknolojisi, ağaçların ne zaman hasta olduğunu belirleme, zararlıları ve hastalıkları izleme ve daha iyi verim yönetimi için analitik dahil olmak üzere bu mahsullerin sağlığının izlenmesine ve değerlendirilmesine yardımcı oluyor.

Şirket, narenciye yetiştiricilerinden hem ağaç hem de meyve görüntülerini toplayarak ve işleyerek çiftçilere bağımsız ve güvenilir verim tahminleri ve hasat programları sunuyor. Buna karşılık, çiftçiler stoklarını hazırlayabiliyor, talebi tahmin edebiliyor ve müşterilerinin en iyi kalitede ürün almasını sağlayabiliyor.

Yedi yaşındaki girişim, Güney Afrika'nın Cape Town şehrinde bulunuyor. ABD, Avustralya ve Portekiz'de de ofisleri bulunan girişim, Afrika, Amerika, Avrupa ve Avustralya'da 18 ülkede faaliyet gösteriyor. ABD şirketin birincil pazarı ve Aerobotics, biri ağaç yaşını tahmin etmek için sistemler ve yöntemler, diğeri ise verimi tahmin etmek için sistemler ve yöntemler olmak üzere ülkede bekleyen iki geçici patenti olduğunu söylüyor.

Şirket, aldığı 17 milyon dolarlık yeni yatırımı hem ABD hem de diğer pazarlar için daha fazla teknoloji ve ürün sunumu geliştirmeye devam etmek için kullanmayı planladığını söylüyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.