Plaid ve Visa arasındaki 5,3 milyar dolarlık satın alma anlaşması iptal edildi

Plaid'in resmi Twitter hesabından, Visa'nın ise bir basın bülteni ile duyurduğu yeni bilgilere göre söz konusu satın alma anlaşması iptal oldu. 
Plaid ve Visa arasındaki 5,3 milyar dolarlık satın alma anlaşması iptal edildi

2020 yılının Ocak ayında Visa'nın API üreten fintech girişimi Plaid'i 5,3 milyar dolar karşılığında satın alacağını sizlere aktarmıştık. Bugün ise konu ile ilgili yeni bir haber karşımıza çıktı. Plaid'in resmi Twitter hesabından, Visa'nın ise bir basın bülteni ile duyurduğu yeni bilgilere göre söz konusu satın alma anlaşması iptal oldu. 

Yaklaşık 1 yıl önce başlayan satın alma süreci ile ilgili ikinci haber geçtiğimiz Kasım ayında ortaya çıktı. ABD'nin Department of Justice birimi, söz konusu satın almanın tekelcilik yaratabileceğini belirterek satın alma işlemini durduruldu. 

5,3 milyar dolarlık satın alma işleminin ABD'nin Department of Justice birimi tarafından durdurulmasından yaklaşık 2 ay sonra Plaid ve Visa aldıkları ortak karar ile birlikte satın alma işlemini sonlandırdıklarını duyurdu. Plaid tarafından yapılan açıklamada Visa ile yapılacak olan satın alma işleminin durdurulduğu ve Plaid'in bağımsız bir şirket olarak yoluna devam edeceği paylaşıldı.

Plaid tarafından paylaşılan bilgilere göre şirketin 2020 yılında büyümeye devam ettiğini de ekleyelim. Paylaşılan bilgilere göre Plaid, 2020 yılında kullanıcılarına yüzde 60 oranında artırmış durumda. 2020 yılı ile birlikte Plaid'in toplam müşteri sayısı 4 bini aştı.

Visa ise paylaştığı açıklamada uzun vadede anlaşmayı gerçekleştirebileceklerini düşündüklerini fakat dava sürecenin karmaşık yapısı ve uzun sürecek olması nedeniyle satın alma anlaşmasını alınan ortak karar ile birlikte iptal ettiklerini duyurdu.a

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.