Keiretsu Forum Türkiye, 55 girişime 75 milyon TL’lik yatırım yaptı

Keiretsu Forum Türkiye, 2021’de en önde koşacak sektörlerin Sağlık Teknolojileri, Tarım Teknolojileri ve Dijital Cüzdan & Paralar olduğunu söyledi.
Keiretsu Forum Türkiye, 55 girişime 75 milyon TL’lik yatırım yaptı

Covid-19 pandemisi tüm dünyayı etkisi altına alırken, yol haritalarında da değişikliklere neden oldu. Pandeminin bütün dünyada yarattığı negatif etkinin yatırımcıların bakış açılarını değiştirdiğini söylemek mümkün. Salgının başında yaygın bir şekilde hissedilen belirsizlik ve endişe, iş dünyasının gözünü teknoloji girişimlerine çevirmesine sebep oldu. Dünyanın en büyük melek yatırımcı ağı Keiretsu Forum Türkiye ise bu seneyi yatırım rekoruyla kapatıyor.

Keiretsu Forum Türkiye Genel Müdürü Duygu Eren, Keiretsu Forum Türkiye olarak 2020 yılını yatırım rekoruyla kapatmaktan dolayı çok mutlu olduklarını belirtti: 

“Pandemi döneminde Peak Games gibi ülkemizden çıkan ilk unicorn şirketle beraber diğer yapılan satın alma haberleri, iş dünyasının gözünü startuplara çevirmesine sebep oldu.”

Eren, 2020 yılını değerlendirerek, 2021 yılı için de önemli öngörülerde bulundu:

“Türkiye’de 2020 yılında özel şirketlerin kurduğu girişim sermayesi yatırım fonları ve melek yatırım ağları girişim ekosistemine büyük destekler verdiler. Bu örneklerin artması, yatırım fonlarının fonlarını büyütmeleri ve verilen desteklerin artmasıyla birlikte teknoloji alanında yaşanacak gelişmelerle, 2021’de ülke olarak hedeflerimize ulaşmamız hızlanacaktır. Türkiye’deki girişimcilik ekosistemine baktığımızda Keiretsu Forum Türkiye olarak 7 sene boyunca ekosisteme olan katkımız oldukça yüksektir.

Toplam 55 girişime 75 milyon TL’lik yatırım

Keiretsu Forum Türkiye 2020 yılında Üç Boyutlu Vücut Analizi Digime, E- Lojistik Packupp ve İletmen, Gayrimenkul Teknolojileri Missafir, Eşya Takas Platformu Barty, Batarya Teknolojileri Nicat, İnovatif İçecek Reneva, Eğitim Teknolojileri Magistum, Psikolojik destek Evimdekipsikolog ve Finans Teknolojileri Paratic’e yatırım yaptı.

Keiretsu Forum'un kurulduğu 2012 yılından bugüne kadar ise 55 girişime 75 milyon TL’lik yatırım yaptığını belirtelim. Ayrıca bu yıl Keiretsu Forum yatırımı olan Moka, Türk İş Bankasına satılarak çıkış yaptı.

Ayakta kalmak isteyen girişimler sürdürülebilir iş modeli ve teknolojiyi uyumlu bir şekilde kullanmalı

Koronavirüs salgını tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de iş yapış şekillerini değiştirirken, dijital dönüşümün önemi ve girişimlerin çevik yapısı bu süreçte herkes tarafından daha iyi anlaşılmış oldu. Salgınla birlikte evde tüketim artarken, içinde bulunduğumuz teknoloji çağı, zihinsel dönüşümü de beraberinde getirdi. Artık teknolojiye herkes adapte olmak zorunda. Buna rağmen yalnızca sürdürülebilir iş modeli ve teknolojiyi uyumlu bir şekilde bir araya getiren şirketler ayakta kalabilecek.

Keiretsu Forum, Türkiye’deki tek global melek yatırım ağı olarak hem globaldeki hem de Türkiye’deki yatırımlarının çoğunun beklentilerini karşıladığını belirtiyor. Bu da yatırım ağının iyi bir performans gösterdiğini işaret ediyor. Her ne kadar yeni girişimler artıyor olsa da, Türkiye girişim ekosistemi henüz dünyanın hızına yetişebilmiş değil.

Yatırım ağının ekosistemdeki en aktif oyunculardan biri olduğunu belirtelim. Keiretsu Forum, 2020 yılında sağlık teknolojileri, dijital ödeme sistemleri ve salgın yüzünden öne çıkan sektörlere yapılan yatırımlarla, turizm gibi zarar gören sektörlere yatırımların düşüşünün birbirini dengeleyeceğini ve hedeflere ulaşılacağını öngörmüştü.

Büyük şirketler startuplarla çalışmanın değerini fark etti

Keiretsu Forum Türkiye'nin tespitlerine göre pandemi işletmelere teknoloji altyapısız var olunamayacağını gösterirken, dijital dönüşüm artık bir zorunluluk haline geldi. Bu sırada büyük şirketler de startuplarla çalışmanın değerini fark etti.

Pandemi sırasında öne çıkan konulardan biri de küreselleşmenin aslında birçok alanda uygulanamaması oldu. Her ülke salgında kendi önlemini alıp, lokalize davrandı. Bu nedenle örneğin sadece Çin’den alım yapıyorsanız kapılar süresiz kapandığında iş yapamadığınızı gördünüz. Keiretsu Forum, pandemi dönemi işletmeler için dijital dönüşümün hızını oldukça artırdığını ifade ediyor. İşletmeler hem e-lojistik altyapısıyla hem de e-ticaret kanalı ile finansal yaşamlarını sürdürme olanağına kavuştu. 

Melek yatırımcılığa ilgi artışı

Keiretsu Forum, Türkiye’deki tek global yatırım ağı olarak melek yatırımcılığa olan ilginin de artığını belirtiyor. Yatırım ağı, salgın öncesinde farklı yatırım kollarına yönelenlerin girişim ekosistemine yöneldiğini açıkladı. 

Keiretsu Forum Türkiye, eğitim teknolojileri, dijital ödeme sistemleri, tarım teknolojileri gibi alanlara yatırımların artarak 2021 senesinde de devam edeceğini düşünüyor. Yatırım ağının aktardığına göre; Covid-19 süreciyle beraber yükselen sağlık teknolojileri, finansal teknolojiler gibi sektörlere yatırımlar sadece ülkemizde değil globalde de devam ediyor.

Pandemi kendi ekonomisini oluşturuyor

Salgının ilk günlerinde yaşanan durgunluk sonrası yatırım haberlerinin hızla gelmeye başladığını hatırlatalım. Kriz dönemlerini fırsata çevirmek isteyen yatırımcılar, hem Türkiye'de hem de dünya çapında yatırımlarına devam ediyorlar.

Pandeminin sağlık problemlerine çözüm arayan biyoteknoloji firmaları, fiziksel paraya dokunmadan alışveriş imkanı sunan dijital cüzdanlar ve fiziksel mağazalara e-ticaret kanalı oluşturan dijital platformların büyüme hızları her geçen gün artıyor. Keiretsu Forum Türkiye'ye göre pandemi kendi ekonomisini oluşturuyor.

Keiretsu Forum Türkiye, yeni üye artışı aynı şekilde devam ederken, kişisel gelir vergisi indiriminden yararlanmak için de akredite yatırımcı sayısı da artıyor. Akredite olan yatırımcıların yapmış oldukları yatırımın yüzde 75'ini vergilerden düşebildiğini belirtelim. Bu da dünyadaki en yüksek oran olarak öne çıkıyor. 

Dolayısıyla birçok melek yatırımcının da bu vergi desteğinden yararlanmak istediğini söyleyebiliriz. Bu sayede Türkiye'deki girişimcilik ekosistemi çok daha hızlı yol kat ediyor. Keiretsu Forum Türkiye, 2021 yılında da sektör ayrımı yapmaksızın gelir üreten, inovatif, hızlı büyüme potansiyeline sahip girişimlere yatırım yapmaya devam edecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.