Yılbaşı alışverişini mobil cihazlardan yapanların oranı yüzde 80'e ulaştı

AdColony’nin Yılbaşı Alışveriş Araştırması, 18-34 yaş aralığında mobilin yükselişini bir kez daha gözler önüne seriyor.
Yılbaşı alışverişini mobil cihazlardan yapanların oranı yüzde 80'e ulaştı

AdColony’nin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika ülkelerini kapsayan EMEA bölgesinde Türkiye’nin de dahil olduğu ondan fazla ülkedeki kullanıcıların yılbaşı dönemi satın alma alışkanlıkları ve tercihlerini daha iyi analiz etme amacıyla yürüttüğü Yılbaşı Alışveriş Araştırması 18-34 yaş aralığında mobilin yükselişini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Katılımcıların yüzde 80'i alışveriş için akıllı telefonlarını tercih ediyor

Türkiye'de çıkan en çarpıcı sonuç akıllı telefonlarımız dijitalin her alanında olduğu gibi alışveriş yaparken de ilk tercihimiz oluyor. Katılımcıların yüzde 80’i alışveriş yaparken en fazla tercih ettikleri cihazın akıllı telefonları olduğunu söylüyor. Akıllı telefonlarını kullanmalarının en büyük nedenleri sorulduğunda ise; fiyat karşılaştırması yapmak, ürünlerin yorumlarını incelemek ve mağazada ise ürünlerin fotoğraflarını çekmek için kullandıklarını belirtiyorlar.

Uygulamalardan alışverişi tercih edenlerin oranı yüzde 69

Katılımcıların yüzde 69’u ise mobil tarayıcılar yerine uygulama üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyor. Bu yılbaşı döneminde ise tüketicilerin almayı planladığı ürünlerin başında kıyafet, elektronik eşyalar, kitap ve ev eşyaları geliyor.

Katılımcıların yüzde 26’sı online‘da mağazaya kıyasla daha iyi fiyatlar ile karşılaştığını söylüyor

Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi döneminde online alışverişin büyük bir ivme kazandığı da inkar edilemez bir gerçek. Kullanıcıların yüzde 46’sı mağazadan alışveriş yaptığını bildirirken yüzde 41’i online aldıkları ürünün eve teslim edilmesini tercih ediyor. Yüzde13’ü ise online satın aldıkları ürünü mağazadan kendileri gidip teslim alıyor. Online alışveriş tercih sebeplerine baktığımızda ise katılımcıların yüzde 26’sı online‘da mağazaya kıyasla daha iyi fiyatlar ile karşılaştıklarını, yüzde 22’si ise farklı beden, renk, zengin çeşit gibi opsiyonlar olduğu için online alışverişi daha çok tercih ettiklerini belirtiyor.

Mobil reklamlardan ürünü satın alabileceklerin oranı yüzde 70

Türkiye'deki katılımcıların yüzde 70’i mobil reklamlarda karşılarına çıkan ürünlerin kendilerine hitap etmesi durumunda ürünü satın alacağını söylüyor. Yüzde 63’ünün mobil cihazlarında karşılarına çıkan reklamlardan ürünü doğrudan satın aldığını bildirmesi ise mobilin önemini bir kez daha gözler önüne seriyor. Katılımcıların yüzde 53’ü gördüğü mobil reklamın satın alma kararına çok büyük etkisi olduğunu bildirirken, yüzde 32’si ise mobil reklamda gördüğü ürünü birkaç gün içinde satın aldığını belirtiyor.

Araştırmanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.