Otonom araç şirketi Pony.ai, 5 milyar dolar değerleme ile 263 milyon dolar yatırım aldı

Şirketin aldığı toplam yatırım miktarı 1 milyar dolara ulaşırken, değerlemesi ise 3 milyar dolardan 5.3 Milyar dolara yükseldi. 
Otonom araç şirketi Pony.ai, 5 milyar dolar değerleme ile 263 milyon dolar yatırım aldı

Otonom araç şirketi Pony.ai 267 milyon dolar yatırım aldı. Bu yatırımla birlikte şirketin aldığı toplam yatırım miktarı 1 milyar dolara ulaştı. 2020'nin Şubat ayında 3 milyar dolar olan değerlemesi ise 5.3 Milyar dolara yükseldi. 

Hem Guangzhou hem de Kaliforniya'da merkezi bulunan Pony.ai'nin yatırımcıları arasında oyun yayıncısı Beijing Kunlun Wanwei, Sequoia Capital China, IDG Capital ve Legend Capital yer alıyor. Pony.ai'ın, 2018 yılında 112 milyon dolarlık bir fonlama ile A Serisi'ni kapattığını da hatırlatalım. A serisi yatırım turu Morningside Venture Capital ve Legend Capital tarafından yönetilmişti. 

Gerçekleşen C serisi yatırım turu ise Ontario Öğretmenler Emeklilik Planı Kurulu’nun Teachers’ Innovation Platform'u liderliğinde gerçekleşti. Yatırım turuna, lFidelity China Special Situations PLC, 5Y Capital, Clearvue Partners ve Eight Roads katılım gösterdi. 

Pony.ai kuruluş hikayesi 

Pony.ai'ın kurucu ortakları deneyimleriyle dikkat çekiyor. Çinli arama motoru Baidu'da Mimari Başkanı olan James Peng, 2016'da Google X'in sonradan Waymo'ya dönüşecek projesinde çalışan Tiancheng Lou ile Pony.ai'ı kurdu. Dördüncü seviye bir otonom araç üretmek iseyen ikili, Pony.ai'ın herhangi bir insan denetimine ihtiyaç duymadan çalışmasını ve Society of Automotive Engineers'ın belirlediği park, üniversite kampüsü gibi alanlara yönelik tahminlerde bulunmasını da hedefledi. 

Pony'nin donanım platformu PonyAlpha ise otonom araçların, 200 metreye varan mesafede, engelleri takip etmesi için lidarlardan, radarlardan ve kameralardan yararlanıyor. Test sürecini Nisan 2019'da başlatan Pony.ai, Guangzhou'nun yanı sıra Fremont ve Pekin şehir sınırları içinde de test araçlarını kullanıyor. Girişim, PonyAlpha'nın gücü ile başarılı otonom kamyonlar üretiyor ve yük teslimat çözümleri sunuyor.

Bu noktada Pony.ai'ın Pekin'de otonom araç test lisansı alan nadir şirketlerden biri olduğunu belirtelim. Kaliforniya'da ise şirket, Toplu Taşıma Komisyonu'ndan aldığı izin ile robo-taxi operasyonunu başlattı. Kaliforniya aynı izne sahip şirketler arasında AutoX, Waymo ve Zoox yer alıyor. 

Pony.ai iş ortakları 

Geçen yıl Ekim ayında Via ve Hyundai ile iş ortaklığı kuran Pony.ai, robo-taxi servisi BotRide'ı Çin'in Nansha bölgesinde piyasaya sürdü. BotRide kapsamında kullanıcılar Via'da geliştirilen uygulamalar üzerinden kapılarına bir Hyundai Kona çağırabiliyor. 10 araçtan oluşan filoda, otonom araçları denetleyen bir sürücü de yer alıyor. 

Ağustos ayında Bosch ile otonom filolar oluşturmak için iş ortaklığı kuran Pony.ai, şirketin Automotive Aftermarket departmanının Kuzey Amerika'daki operasyonlarını güçlendiriyor. Robo-taxi operasyonlarının test süreci ise Temmuz ayının başlarında San Francisco Bay Area'da başladı. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.