3 boyutlu sahnelerden, ifadeler ve animasyonlara Zoom ekosistemindeki yeni özellikler

Zoom Meetings, Zoom Phone ve Zoom Video Webinars'a gelen yeni ortak çalışma ve güvenlik özellikleri sizlerle.
3 boyutlu sahnelerden, ifadeler ve animasyonlara Zoom ekosistemindeki yeni özellikler

Zoom ekosistemindeki araçlara yeni özellikler ekleyerek video arama deneyimini güçlendiyor. Zoom Meetings, Zoom Phone ve Zoom Video Webinars'a gelen yeni ortak çalışma ve güvenlik özelliklerine birlikte bakalım. 

3 boyutlu sahneler

Bu özelliğin bir benzerini Microsoft Teams'in oditoryum görünümüne sahip Together özelliğinde de görmüştük. Zoom'un yeni 3 Boyutlu sahneler özelliği, video yöneticilerinin (host) görüşmeler için kişiselleştirilmil arka plan temaları ayarlamalarını sağlayacak. Aynı şekilde yöneticiler, katılımcıların videolarının sahneye entegre olabileceği sınıf ya da salon gibi şablonlar da yaratabilcek. 

İfadeler ve animasyonlar 

Toplantı esnasında kullanıcıların kendini daha iyi ifade edebilmesi adına Zoom, İfadeler ve animasyonlar özelliklerini de yayına alıyor. Böylece kullanıcılar toplantıyı bölmeden konu hakkında kolayca geri bildirim verebiliyor. Animasyonlar kullanıcıların ekranlarının sol üst köşesinde görünüyor. Bu arada animasyonların ses elementleri içerebileceğini de belirtelim. Örneğin alkış animasyonu, alkış sesini de içeriyor. İsteyenler söz almak için ifade ve animasyonlardan faydalanabiliyor. 

Video bekleme odaları 

Gelecek yıldan itibaren yayınlanmaya başlayacak olan Video Bekleme Odaları, yöneticilerin bekleme odasındaki kullanıcıların videolarını görmesini sağlıyor. Böylece toplantıya dahil edilecek kişilerin tespiti kolaylaşıyor. Bu yıl sıkça gündeme gelen Zoombombing aktivitelerinden sonra şirket, bu özellik ile güvenliği arttırmayı hedefliyor

Öne çıkanları kaydetme 

Zoom cloud kayıt özelliği, Yapay zeka ve doğal dil işlemeden faydalanarak kaydedilen not dökümlerinden önemli kısımları çekerek, toplantı notlarında öne çıkanları listeleyecek. Böylece tüm kaydı baştan sona izlemenize gerek kalmayacak. Yakın zamanda video konferans alanında bu tarz özelliklere odaklanan Headroom girişiminden bahsetmiştik. Headroom'un amacı, video konferansa yapay zeka özellikleri ekleyerek sektöre yeni bir soluk getrmekti. Ancak görünen o ki; Zoom, bu konuda Headroom'dan önce davrandı. 

Yüksek kaliteli ses 

Geçen ay Yüksek Kaliteli Müzik Modu'nu yayına alan Zoom, arka plan seslerini bastımanın yanı sıra yüksek kaliteli (Hi-Fi) ses ile yayın yapma imkanı da sunuyor. Hi-Fi modun otomatik olarak aktif edilmesi için Yapay zekadan faydalanacak. 

Yeni Zoom Phone özellikleri

Zoom meetings'e gelen özelliklerin yanı sıra Zoom Phone da pek çok yeni özelliğe ev sahipliği yapıyor. 

Nomadic E911

Zoom Phone kullanıcıları 911'i tuşladığında, Zoom, kullanıcıları hem 911 Acil hattında çalışanlara hem de iş yerinde diğer ekip üyelerinin güvenliğinden sorumlu olan ekibe bağlayacak. Bu sayede ekip güvenliğinden sorumlu ekibin üyeleri, 911 konuşmasını dinleyebilecek ve gerektiğinde acil durumla karşı karşıya kalan kişinin eksik bilgilerini 911 hattındaki kişilere aktarabilecek. İş yerinde konu hakkında harekete geçilmesini kolaylaştırmak için güvenlik ekibi, kişinin biglilerini Zoom Rooms Digital Signage'a da akatarbilecek. Bu hafta kullanıma açılan  Nomadic E911 özelliği, Zoom Rooms Digital Signage eklentisine 2020'nin sonunda kavuşacak. 

Ekip SMS

Bir arama kuyruğunun üyeleri, metin yanıtlarını ekip üyeleri arasında aktarabiliyor. Böylece ekip içinde yinelenen yanıtları azaltıyor. Şu anda beta sürümünde olan Zoom Phone SMS, 2020'nin sonunda beta sürümüyle kullanıcılara açılacak. Team SMS'in 2021 başlarında ise tüm kullanıcılara açılması bekleniyor. 

Yapay zeka destekli spam algılama ve engelleme

Potansiyel spam aramaları yapay zeka destekli teknolojisi ile algılayan Zoom, bu çağrıları otomatik olarak engelleyecek. Beta sürümü Kasım 2020'de yayınlanacak olan özellik, herkese 2021'nin ilk aylarında açılacak.  

Zoom Phone 42 ülke ve bölgeye telefon numarası sunuyor. Gelecek haftadan itibaren Güney Afrika da bu listeye dahil olacak. 

Yeni webinar özellikleri

Online etkinlikler de izleyici tepkilerinden kişiselleştirilmiş lobilere kadar birçok yeni özelliğe kavuştu. 

İzleyici tepkileri 

Webinar esnasında gerçek zamanlı tepkiler almanızı sağlayan özellik, webinar sunucularının anlık geri bildirim almasını kolaylaştırıyor. 

Kişiselleştirilmiş Lobi

Marka özelliklerine kişiselleştirilmiş lobi seçeneği ekleyen Zoom, bu sayede kullanıcılara her alanda markalı içerikler sunmanızı sağlıyor. Bu sayede etkinlik öncesi e-postalardan lobiye kadar, deneyimin her aşamasında tutarlı bir görünümle hedef kitlenizin karşısına çıkacaksınız. 

Webinar için Ara Verme Odaları 

Zoom webinarlarına kullanıcıların ara verip networking yapmasını sağlayan Ara Verme Odaları ekleniyor. Özelliğin aynı anda tüm katılımcıları kapsamak yerine daha küçük grupların sosyalleşmesini sağlayacağını ekleyelim. 

Bilgi Alma Odaları

Tıpkı webinar öncesindeki test toplantılarında olduğu gibi, bu özellik ile webinar sonrasında da konuşmacıların ve toplantı yöneticisinin değerlendirme toplantısı yapması sağlanacak. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.