Google yeni "aramak için mırıldan" özelliğini yayına aldı

Google'ın yeni Hum to Search özelliği ile kullanıcılar, akıllarına takılan şarkıyı mırıldanarak aratabilecek.
Google yeni

Google bugün arama araçlarına yeni "aramak için mırıldan" (Hum to Search) özelliğini ekledi. Bu yeni özellik kapsamında kullanıcılar, akıllarına takılan şarkıyı mırıldanarak aratabilecek. Google uygulamasının iOS ve Android sürümlerinde yayına alınan özellik, mırıldanmayı tanımlamak için makine öğrenmesi tekniklerinden faydalanıyor. 

iOS'ta sadece İngilizce olarak kullanılabilen özellik, Android üzerinde 20'den fazla dili destekliyor. Hum to Search'in şimdiye kadar Shazam'da gördüğümüz yetenekleri ileri taşıdığını söylemek mümkün. 

Bu arada özelliği Google Asistan üzerinden kullanabileceğiizi de söyleyelim. Google'a “What’s the song” (Bu şarkı ne?) diye sorduktan sonra şarkı ara butonuna basarak, aklınıza takılan şarkıyı 10-15 saniye mırıldanabiliyorsunuz. 

Bu işlemin ardından Google, mırıltıyla eşleşen sonuçları karşınıza çıkarıyor. İsterseniz, sonuçların üstüne basarak şarkıları dinlemeniz mümkün. 

Google'ın Makine öğrenmesi modelleri, ses dosyalarını şarkıların melodisini temsil eden birden fazla sekansa dönüştürüyor. Böylece bu sekanslar, var olan şarkılarla karşılaştırılabiliyor. Google'ın bahsi geen makine öğrenmesi modellerini, insanların şarkı söylediği, ıslık çaldığı ve mırıldandığı ses dosyaları ile eğittiğini belirtelim. Buna ek olarak modellerin eğitilmesinde stüdyo kayıtları da kullanıldı. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.