Santander'den fintech yatırımlarına odaklanan özerk VC: Mouro Capital

Daha önce Santander Innoventures olarak bilinen ve ilk olarak 2014'te kurulan VC ise "Mouro Capital" olarak yeniden markalandırılıyor.
Santander'den fintech yatırımlarına odaklanan özerk VC: Mouro Capital

İspanyol bankacılık devi Santander, fintech girişim kolunun kapatılacağını ve ileriye dönük olarak daha özerk bir şekilde yönetileceğini duyurdu. Daha önce Santander Innoventures olarak bilinen ve ilk olarak 2014'te kurulan VC ise "Mouro Capital" olarak yeniden markalandırılıyor.

İspanyol bankası bugün yaptığı açıklamada, 400 milyon dolarlık Mouro Capital'ın Santander'den bağımsız olacağını söyledi. Bağımsızlığına rağmen, Santander Mouro Capital'in tek yatırımcısı olarak kalacak. Mouro, çok uluslu bankadan özerk bir şekilde yönetilerek özellikle fintech alanında, Santander'in kendi ürünleriyle doğrudan rekabet edebilecek yeni girişimlere yatırım yapılmasına olanak sağlayacak. Ayrıca portföy şirketlerinin, Santander'in rakipleriyle gelecekteki yatırımlar veya ortaklıklar açısından, bankadan bağımsız olmadığına dair herhangi bir piyasa algısını ortadan kaldırmaya yardımcı olacak.

2014 yılında kurulan Innoventures, portföyünde Avrupa ve Amerika'da 36 şirkete sahip. Bugün itibarıyla, portföy şirketlerinin yaklaşık yüzde 70'i Santander ile çalışıyor. Santander, fintech fonunu dağıtma kararının, geçen yıl açıklanan 20 milyar euroluk teknoloji yatırım planının bir parçası olduğunu belirtti. 

Santander yönetim kurulu başkanı Ana Botin, Innoventures'ın nispeten genç olmasına rağmen, yatırılan nakdi neredeyse ikiye katladığını; amaçlarının yatırımlarını artırarak fona daha fazla özerklik verirken dijital dönüşümü daha da hızlandırmak olduğunu söyledi. 

Mouro Capital, temel olarak fintech girişimlerinde ve finansal hizmetlerdeki şirketlerde, 15 milyon dolara kadar ilk yatırım turlarına liderlik edecek. Mouro, 2019'da Blumberg Capital'dan katılan Innoventures genel ortağı Manuel Silva Martinez ve kıdemli danışman Chris Gottschalk tarafından yönetilecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.