TikTok'u satın alma görüşmelerinde Microsoft'un yanında Walmart da dahil oldu

Ağutos'un başından beri TikTok'un peşinde olan Microsoft, Walmart sayesinde hedefe ulaşabilir.
TikTok'u satın alma görüşmelerinde Microsoft'un yanında Walmart da dahil oldu

TikTok satın almasının tamamlanması için Başkan Trump'ın verdiği süre dolmak üzereyken, Walmart ve Microsoft TikTok'u satın almak için güçlerini birleştirdiğini açıkladı. Walmart'ın Microsoft'a katılması; ikilinin TikTok'u satın almak isteyen Oracle gibi önemli şirketlerin önüne geçmesini kolaylaştırıyor. 

Walmart'ın perakende sektöründen reklam dünyasına adımı oldukça ilginç bir yön arayışı gibi görünse de yüzlerce marka ile satış odağında işlem yapan bir markanın pazarlama faaliyetlerine de dahil olması oldukça akla yatkın görünüyor. Konu ile ilgili Walmart sözcüsüsünün açıklaması ise tüketici beklentisi yönüyle oluyor: "Walmart ve Microsoft ortaklığının, ABD hükümeti düzenleyicilerinin endişelerini tatmin ederken ABD TikTok kullanıcılarının her iki beklentisini de karşılayacağından eminiz."

Bu arada tüm bu satın alma süreçleri esnasında dün TikTok'un ABD CEO'su Kevin Mayer'in istifa ettiğini belirtmekte fayda var. Mayer, çalışanlara gönderdiği mailde şu ifadeleri kullandı: "Kurumsal yapısal değişikliklerin neleri gerektireceği ve bunun, kaydolduğum küresel rol için ne anlama geldiği konusunda önemli bir düşünceye sahip oldum. Bu perde arkasında yaşananlara karşı ve çok yakında bir çözüme ulaşmayı umduğumuz için, şirketten ayrılmaya karar verdiğimi hepinize bildirmek istedim."

Mayer'in ifadesinden satın almanın çok yakında tamamlanacağını söylemek mümkün. Görünen o ki; TikTok CEO'su TikTok'un satın alınmasından sonra oluşacak olan yeni yapılanmada yer almak istemedi.

Ağustos'un başından beri TikTok'un peşinde olan Microsoft, Walmart iş birliği ile satın almaya ne kadar yakın olduğunu gösteriyor. Walmart ise TikTok sayesinde dijital gücünü artırabilir. TikTok'un ABD operasyonlarının 30 milyar dolara satılması ön görülüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.