Rakamlarla Türkiye'nin otomobili TOGG'un Gemlik'te kurulacak tesisi

Aralık sonunda tanıtımı yapılan ve bizim de bugüne kadar birçok detayını sizlere aktardığımız Türkiye'nin otomobili TOGG'un Gemlik'te kurulacak tesisi ile ilgili detaylar, bugün Zoom üzerinden gerçekleştirilen basın toplantısında açıklandı.
Rakamlarla Türkiye'nin otomobili TOGG'un Gemlik'te kurulacak tesisi

Aralık sonunda tanıtımı yapılan ve bizim de bugüne kadar birçok detayını sizlere aktardığımız Türkiye'nin otomobili TOGG'un Gemlik'te kurulacak tesisi ile ilgili detaylar, bugün Zoom üzerinden gerçekleştirilen basın toplantısında açıklandı. TOGG CEO'su Gürcan Karakaş'ın paylaştığı detaylarda üretimin ne zaman başlayacağı ve ilk ürünlerin ne zaman piyasaya çıkacağına dair bilgiler de yer aldı.

Detaylara geçmeden önce şundan bahsedelim; otomobilin isminin ne olacağı bir süredir merak konusuydu. Gürcan Karakaş, TOGG'un marka beğeni endeksinin yüzde 73'lere çıktığını; bu sebepten şimdilik yola TOGG markası ile devam etme kararı aldıklarını belirtti. 

2022'nin son çeyreğinde ilk seri otomobil üretilmiş olacak

TOGG'un Gemlik'te yer alan, özellikle çevredeki birçok kişiye istihdam sağlaması planlanan tesisi ile ilgili detayalar da bir hayli dikkat çekici. Bursa’nın Gemlik ilçesinde 1 milyon 200 bin metrekarelik alan üzerine kurulan TOGG Gemlik Tesisi, 230 bin metrekare kapalı alanı olacak şekilde tasarlandı. İnşaatı zemin güçlendirme çalışmaları dahil 18 ayda tamamlanacak olan TOGG Tesisi’nde, üretim ve montaj hatlarının kurulmasının ardından, 2022 yılının son çeyreğinde ilk seri otomobil banttan inecek.

TOGG Tesisi’nde çalışanların en az yüzde 30’u kadın çalışanlardan oluşacak

TOGG Gemlik Tesisi’nde işe alımlar 2022 yılı başından itibaren başlayacak, üretim yılda 175 bin adetlik kapasiteye ulaştığında çalışan sayısı da 4 bin 300 kişiye ulaşacak. Tesiste 2030 yılına kadar, fikri ve sınai mülkiyet hakları tamamen TOGG’a ait, tamamı doğuştan elektrikli 5 farklı modelden toplam 1 milyon adet üretilecek. TOGG Tesisi’nde çalışanların en az yüzde 30’u kadın çalışanlardan oluşacak.

Üretim başında yerlilik yüzde 51 oranında olacak, ilerleyen dönemde daha da artacak

TOGG için tedarikçi seçimlerinin yüzde 93’ü tamamlanırken, bunların yüzde 78’i Türkiye’den, yüzde 22’sini ise Avrupa ve Asya’dan farklı şirketler oluşturuyor. TOGG için şu ana kadar 700 milyon liranın üzerinde Ar-Ge yatırımı yapıldı. TOGG’un üretim başlangıcından itibaren batarya modül ve paketleri yerlileştirilecek. Üretim başlangıcında yerlilik yüzde 51 oranında olacak; 2025 yılında yerlilik oranı yüzde 68’e kadar ulaşacak.

Yüzde 30 daha düşük karbondioksit salımı

TOGG Gemlik Tesisi; 5 gr/m2’den az “uçucu organik bileşen” salımı ile Türkiye’deki yasal sınırın 9’da 1’i, Avrupa’daki yasal sınırın ise 7’de 1’i bir değerle Avrupa’nın en temizi olma özelliği taşıyor. Aynı zamanda kısa çevrimi ile yüzde 30 daha düşük Co2 salımı ve karbon ayak izi bırakıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.