İnfoscope: Google'da detaylı arama yapmanızı sağlayan uzantı

Chrome uzantısı Infoscope, 9 farklı buton ile arama terimlerini dil, ülke, dosya türü, içerik formatı gibi kriterler ile eşleştiriyor.
İnfoscope: Google'da detaylı arama yapmanızı sağlayan uzantı

Geçtiğimiz aylarda Google arama kalitenizi arttırmak için kullanabileceğiniz kısayolları sizlerle paylaşmıştık. Full-stack web geliştiricisi Francesco Emiro tarafından tasarlanan Infoscope ise işi bambaşka bir boyuta taşımaya kararlı. Bir chrome uzantısı olan Infoscope, Google'da detaylı aramalar yapmanızı sağlıyor. 

Google'ın kısayollarını derleyerek Infoscope'da 9 farklı butona dönüştürüyor.  Böylece eklenti üzerinde aramak istediğiniz terimi girip, size hitap eden butonlara basarak Google'da detaylı bir arama yapabiliyorsunuz. Infoscope'ta yer alan butonlar sayesinde aramalarınızı ülkeye göre, dile göre ve zaman aralığına göre yapabiliyorsunuz. 

Bunun yanı sıra Infoscope'da kelimeleri birbirleriyle eşleştirebiliyor ya da sonuçları dosya türüne göre filtreleyebiliyorsunuz. Bu arada terimin websitesinde hangi formatta (metin, url, başlık, içerik veya bağlantı gibi) yer aldığını da kıstas olarak belirtebileceğinizi söyleyelim. 

Infoscope'da öne çıkan diğer özellikler ise; belli bir kelimeyi arama sonuçlarından çıkartmak, alan adına göre aratmak ve son güncelleme tarihine göre aratmak. Tüm arama tercihlerinizi tamamladığınızda "Go" tuşuna basarak; uzantının otomatik olarak arama yapmasını sağlıyorsunuz. Tarayıcınızda yeni bir sayfa açan İnfoscpoe,  Google arama sonuçlarına erişmenizi sağlıyor. 

Francesco Emiro bütün bunlara ek olarak uzantı üzerinde arama sürecini görselleştirmeyi tercih ettiğini ifade ediyor. Böylece arama kriterlerinizi Node altyapısında farklı eylem ve renkler ile görüntüleyebiliyorsunuz. Emiro, ilerleyen dönemde uzantıya farklı özellikler de eklemeyi planlıyor. Örneğin, şu anda alan adına göre aramada tek bir alan adı kullanılırken, yeni bir güncelleme ile birden fazl alan adını arama terimiyle eşleştirmeniz mümkün olacak. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.